Ismijavanje crne liste stiglo je na naplatu

Bankovni računi zatvoreni, crnolistaši brinu gdje će leći hiljade maraka plate. Čini se da izjave kojima poručuju da ni prije sankcija nisu išli u Sjedinjene Američke Države, da tamo nemaju imovinu sve kako bi umanjili značaj sankcija, stižu na naplatu. Crnolistašima još dugo neće svanuti.
Priče o američkim sankcijama ponovo su se razbuktale. Ismijavanje crne liste stiglo je na naplatu. Zatvaranje računa uzdrmalo je sve one koje su na sankcije gledali kao da su tek mrtvo slovo na papiru. No, samo je trebalo vremena da prorade.
- Važno je shvatiti da nekada efekti sankcija neće odmah biti javno vidljivi, jer možda neće odmah imati direktan uticaj na sankcionisane. Svi ozbiljno shvataju američke sankcije. Isti je slučaj i ovdje, izjavila je Anna Morris, vršiteljica dužnosti pomoćnika sekretara za finansije Sjedinjenih Američkih Država.
Sigurno je da sankcije nisu čarobni štapić za rješavanje ovdašnjih problema, ali pokazuju zube.
- Ako banke ne mogu da rade međunarodni platni promet one će biti u teškoćama. A kada su banke u teškoćama u teškoćama je cijeli privredni sistem jer banke su krvotok ekonomskog sistema, smatra Milenko Krajišnik, predsjednik Fiskalnog savjeta Republike Srpske.
Uvođenje sankcija obično ne bude iznenađenje. Tako se malo ko u Bosni i Hercegovini iznenadio kada je Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, dva puta završio na američkoj crnoj listi. Društvo mu na listi pravi i jedna od najodanijih saradnica Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH. Odaniji su mu svakako njegovi nasljednici, kćerka i sin, Gorica i Igor Dodik, koji su sankcionisani jer ih Amerikanci vide kao ključne u Dodikovoj mreži, kao one koji omogućavaju njegovu korupciju i podržavaju destabilizirajuće politike. Ista sudbina je ispisana i za firme u vlasništvu Dodikovih.
- Nemojte mi ovdje pričati o sankcijama, ja sam svoje račune ugasio, moja porodica je sankcionisana. Neki kažu da je to fer neki kažu da nije. Pa šta nemam kartice, nisam ih ikad ni imao ali uvijek u džepu imam ponešto novca, rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS.
Podsjećamo da je i Dodikov stranački kolega Nikola Špirić pod američkim sankcijama, pa i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić ali premijer RS-a Radovan Višković. I šef Predstavništva RS-a u Rusiji Duško Perović u ovom je društvu.
Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Marinko Čavara je pod sankcijama Amerike, kao i bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić (SDA). Sankcijama je obuhvaćen i Osman Mehmedagić Osmica, bivši šef Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. Sankcije nisu zaobišle ni tužiteljicu Tužilaštva BiH Dianu Kajmaković. Nije ona jedina iz pravosudne zajednice koju je poklopio talas sankcija, na listi su i Gordana Tadić, bivša glavna tužiteljica Tužilaštva BiH, ali i Milan Tegeltija, bivši predsjednik VSTV-a BiH. Sankcije je tada dobio sada već bivši predsjednik PDA Mirsad Kukić.
Među osobama na američkoj crnoj listi su brojni optuženi i osuđeni ratni zločinci, njihovi bliski srodnici, prijatelji i saradnici. To društvo, između ostalih čine, Radovan Karadžić, Ratko Mladić i Biljana Plavšić. Na crnu listu uvršteni su predsjednici, ministri, tužioci, premijeri... Impresivno, zar ne? A pobrojani su tek dio spiska. Ratni zločini, udar na državu, korupcija, veze sa organizovanim kriminalom, razlozi su zbog kojih su “pocrnjeli”. Spisak naših ljudi na američkoj crnoj listi itekako je dug, dabome i raznolik po sastavu, a nije ni konačan.
Prilog Dženise Zukančić.