Digitalna BiH će zamijeniti razne ćate

Edin Forto digitalnom olovkom iz više pokušaja potpisao je sporazum, koji je i ranije potpisao običnom olovkom. Na taj način Bosna i Hercegovina, nakon svih ostalih u regionu zakoračila je u digitalno doba.
- Mi smo srušili rekord koliko smo brzo izpregovarali to, za 4 mjeseca, niko nije tako brzo to uradi. Jedini razlog što je išlo tako brzo je što je napokon pokazana volja sa nivoa Vijeća ministara da BiH pristupi programu, koji može otvoriti privatnom sektoru, naučno istraživačkim institucijama, univerzitetima, hub-ovima, koji su sad riječ godine hub.Sve ono što pristupaju svi iz regije, napokon to mogu uraditi svi iz BiH, izhjavio je Forto.
- Nije to samo Vještaćka inteligencija, nisu to samo mašine i uređaji, već svakako značajna i treća komponenta vještina ljudskih resursa, odnosno unapređenje vještina same populacije u digitalnom smislu, i jednako tako unapređenje javnog sektora, kroz digitalizaciju, to je svakako dio gdje ima jako puno da se uradi, smatra Johann Sattler.
Projekat je zapravo počeo 2021 godine, uspostavom 4 digitalna HUB-a, odnosno centra, koji pomažu u digitalnoj transformaciji.
- Fokus našeg projekta je bilo podizanje svijesti malih i srednjih preduzeća, pa smo u okviru toga imali obuku za više od 700 kompanija, odnosni više od 90 kompanija je koristilo usluge ovih HUB-ova kako bi postali više digitalni, rekla je Eva Naher, programska direktorica u GIZ BiH.
Projekat Digitalna Europa planiran je do 2027, a ukupni budžet na raspolaganju za kompanije i institucije je 7,5 milijardi eura.
Prilog Davora Obrdalja.