Cijene van kontrole - Voće i povrće se kupuju na komad

Voće i povrće se kupuju na komad/
Voće i povrće se kupuju na komad/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Amra Hihić godinama prodaje voće i povrće na sarajevskoj pijaci Markale. Svakodnevno je u kontaktu sa ljudima, ponajviše penzionerima koji, kako nam ona sama kaže, sve češće proizvode kupuju na komad.

-Kila je zaboravljena, nema kilom - komad. I svakom je dosta, uklopio se da je dosta. Na komad se kupuje. I paprika i pardajz i sve ostalo, kazala je Amra Hihić.

Skoro da nema prehrambenog proizvoda koji nije poskupio u posljednjih godinu dana. Građani prosječnom platom ne mogu pokriti ni pola potrošačke korpe. Oni koji dižu cijene, uvijek pronađu razloge tome. A koliko su opravdani ti razlozi, pitanje je koje brine bh. građane. Poseban problem predstavlja inspekcijski nadzor nad maksimalnim propisanim maržama.

- Oscilacije u cijeni goriva s jedne strane, te povećanje minimalne plate u Republici srpskoj s druge strane su dodatni udar na poslovne subjekte tako da im se povećavaju troškovi. Tako da na neki način dolazimo u poziciju da ništa ne činimo da bi se smanjili troškovi proizvodnje, dopreme robe, prevoza putnika, itd. S druge strane ove oscijaliacije koje imamo sa gorivom su u kategorijama od 10 do 20 kf. Nije to značajno, ali oba elementa kada se saberu oni guraju cijene na više imajući u vidu troškove proizvodnje, izjavio je Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Nemamo kontrolu inspekcija koje bi vrlo precizno kontrolisale primjenu propisanih maksimalnih marži. S druge strane nemamo situaciju da ukoliko neka od prodajnih mijesta prodaje proizvode po cijeni većoj nego što je propisano, to bi već trebalo vizuelno označiti i zabraniti rad bar na sedam dana kako bi kupci prepoznali ko to zavlači ruku u njihov džep.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Građani, a posebno penzioneri, kategorija su koja na svojoj koži najviše osjeti posljedice poskupljenja. Pitali smo ih šta oni misle o tome.

- Najbolje da odete pred parlament. Oni sve znaju, nama je lako živjeti. Samo njih treba slušati."

- Ne možemo ništa utjecati, a rado bi da možemo. Cunjamo po pijacama skoro pa bezveze, ali moramo izaći, makar radi zraka. Ovo je neshvatljivo, svaki dan se mijenjaju cijene. Stvarno je nemoguće. Podignu nam penziju po 9-10 %, a oni sebi po 300-800 KM podignu. Da svi ustanemo, moralo bi se promjeniti, ali niko ne reaguje, rekli su nam.

- Šta ću ti kazati. Sve je skupo i nama i njima - Sarajlijama, radimo, borimo se... šta drugo da kažem, rekla nam je Kadira Velić, prodavačica na pijaci Markale.

S obzirom da veliki broj mladih ljudi, spremni i sposobnih za promjene, napušta našu zemlju, pitanje je da li će se  i na koji način ikada doći do boljeg stanja. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prilog Kenana Čopre.