Njemačka Vlada se raspada, a šta očekuje BiH?

vlada njemačke.jpg/
Vlada Njemačke
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vladajuća „Semafor-koalicija“ SPD-a, Zelenih i FDP-a u Njemačkoj se raspala. Kancelar Olaf Scholz smijenio je ministra finansija Christiana Lindnera, ujedno i lidera FDP-a. 16. decembra, Bundestag bi trebao glasati o povjerenju trenutnoj vladi u raspadu.

- Pad njemačke Vlade, odnosno raspad koalicije, nešto je što se u Berlinu već neko vrijeme spremalo i dugo se očekivalo. Razlog tome su ogromne nesuglasice među tri političke stranke i politička partnera koja učestvuju u Vladi od 2021. U tom smislu, ono što sada Njemačku očekuje jeste dogovor o novim izborima, izborna kampanja i čekanje postizbornih razgovora o novoj koaliciji i novoj vlasti, ističe Adnan Ćerimagić, viši analitičar ESI-ija.

A SPD i  najjača opoziciona unija CDU/CSU načelno su dogovorili da prijevremeni izbori budu održani 23. februara. Zadnju riječ ima savezni predsjednik od kojeg se očekuje da će prihvatiti dogovor. 

- Ukoliko gledamo u ovom trenutku ankete onda je vrlo jasno da je upravo CDU/CSU pod vodstvom Friedricha Merza kao kandidata za kancelara, ustvari vodeća politička snaga u Njemačkoj, kaže Ćerimagić.

Očekuje se da će upravo CDU/CSU osvojiti izbore, ali ta unija neće moći samostalno formirati Vladu. Razgovara se o velikoj koaliciji SPD-a i CDU/CSU-a, ali i mogućnosti da im se priključe Zeleni.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Za BiH, ova situacija u Njemačkoj u kratkoročnom smislu znači da ovdje nema fokusa na BiH i da određene veze i komunikacije koje su uspostavljene, prije svega sa kancelarom Olafom Scholzom, ukoliko on, a sve je izglednije neće ostati kancelar, znači da će se te veze morati nanovo graditi. Također, nestabilnost Njemačke znači i dosta upitnika kada je u pitanju situacija u EU i Evropi, ističe Ćerimagić

A EU put BiH ipak ne ovisi mnogo od toga ko će biti u Berlinu ili čak Bruxellesu. Lopta je na našem terenu. Iz Njemačkog vijeća za vanjske odnose (DGAP) poruke da bi i nova Vlada predvođena CDU/CSU-om nastavila podršku politici proširenja EU. 

- Ako bi sljedeću Vladu predvodila unija CDU/CSU, ne bih očekivala velike prekide u podršci Njemačke politici proširenja EU i Zapadnom Balkanu. I Berlinski proces bi, po svoj prilici, bio nastavljen. Relevantan faktor jeste u kojoj mjeri bi novi kancelar podržavao inicijative u politici proširenja EU, kaže Theresia Töglhofer, saradnica Alfred von Oppenheim-Centra za studije evropske politike, DGAP-a.

A radikalna desnica AfD mogla bi biti druga po broju glasova. No, Töglhofer ističe da se ne može očekivati da bude dio vladajuće koalicije, jer postoji konsenzus među svim njemačkim strankama da neće formirati koalicionu vladu sa ovom strankom.

Prilog Matee Jerković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja