Izvještaj upozorio BiH na šanse koje je propustila

Izvještaj Visokog predstavnika Kristijana Šmita i ovaj put je detektovao sve slabosti bh.politike i njihovog nerada. Minimalni uspjesi, uz gledanje "kroz prste", BiH u ključnim reformskim procesima nije napravila nikakav napredak.Schmidt je u izvještaju naveo da je, u pogledu reformi i evropskih integracija u izvještajnom periodu, došlo do neuspjeha politike etničke pripadnosti, što je kulminiralo neusvajanjem Nacrta reformske agende u potpunosti, u skladu sa svih 113 zahtjeva Plana rasta. Bosna i Hercegovina je postala jedina zemlja u regionu koja je za sada izostavljena iz Plana rasta Evropske unije, a odgovornost je na domaćim političkim akterima.
U međuvremenu, iskazana opredijeljenost vlade ka evropskim integracijama ostaje nepromijenjena. Lokalno vlasništvo nad procesom reformi će na kraju biti ključno za Bosnu i Hercegovinu da napreduje na svom putu ka evropskim integracijama.
Analitičari smatraju da je izvještaj je kritički nastrojen zbog toga što upozorava BiH na šanse koje je propustila. I u tom smislu je dobar i važan.
- Meni se čini da je prije svega cilj gdina Šmita je da sada ojača svoju poziciju, da dobije podršku relevantnih aktera u UN i da potisne s jedne strane one aktere koji sustavno rade na razaranju BiH kao suverene države. s druge strane da potisne one aktere koji iz svojih uinteresa osporavaju njegovu političku legitimaciju, rekao je politički analitičar Davor Gjenero.
Visoki predstavnik je potcrtao da nema napretka u sprovođenju više presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju koje zahtijevaju promjenu Ustava. Spomenuo je i ultimatum HDZ-a u vezi sa ustavnim i izmjenama Izbornog zakona definisanjem legitimnog predstavljanja
- Zanimljivo je da je u ovome izvještaju bio oštriji prema HDZ BiH zbog uvjetovanja promjena Ustava i Izbornog zakona, tražeći "legitimno predstavljanje" u okviru izmjena prema presudama Evropskog suda za ljudska prava i takve blokade dodatno otežavaju napredak ka evropskim integracijama, smatra Haris Ćutahija, politički analitičar.
Prema navodima iz izvještaja, Šmit je kritikovao vlasti RS da podrivaju državu i njene institucije, te je govorio o rezultatima mjera očuvanja integriteta kroz izmjene Izbornog zakona koje je uveo svojom odlukom.Neuspjehom politike etniciteta, Šmit je nazvao neusaglašavanje domaćih aktera o uslovima za učešće u Planu rasta Evropske unije za Zapadni Balkan. Šmit je konstatovao da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja koja ne učestvuje u Planu rasta, ali i da je izražena evropska opredijeljenost vlasti, što je ključni faktor za napredak.
- Sve u svemu, izvještaj visokog predstavnika Šmita oslikava složenost političke situacije u Bosni i Hercegovini, gdje su stalne političke blokade, secesionistička retorika i nedostatak reformi ozbiljni izazovi na evropskom putu zemlje. Također, Šmit je jasno ukazao i na sve intenzivnije pritiske i opstrukcije koje vladajuća koalicija u Republici Srpskoj vrši i prema samoj instituciji visokog predstavnika. Ovi potezi, kako prijetnje, tako i huškačka retorika, Gjenero.podrivaju njegov mandat i ovakvi postupci su u direktnoj suprotnosti s Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, koji nalaže obaveznu saradnju domaćih aktera s visokim predstavnikom, izjavio je Ćutahija.
Schmidt je izdvojio Denisa Bećirovića, trenutnog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, za kojeg kaže da je "nastavio intenzivnu međunarodnu diplomatsku aktivnost."
- Ne mislim da je s pozicije BiH ovaj tip sukoba u koji je ušao dio bošnjačkih funkcionera s njim racionalan. Bojim se da je to štetno tim više što se primarno Šmit bavi prije svega obuzdavanjem ovih secesionističkih procesa u BiH, dodao je Gjenero.
Schmidt je također rekao da je Vijeće ministara u prethodnom periodu usvojilo samo dva zakona, odnosno državni budžet za 2024. godinu te izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.
Prilog Jovanke Nine Todorović.