Usvojen Prijedlog zakona o državnoj imovini Bosne i Hercegovine, burne reakcije iz RS

Predsjedništvo rapravljalo i o izvršenju budžeta za 2023. godinu/Predsjedništvo BIH/
Predsjedništvo BIH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz Republike Srpske argumentacija da Bosna i Hercegovina nema svoju imovinu, pa time nema ni nadležnost da o njoj raspravlja i predlaže zakone. S druge strane, argumenti su subjektivitet, kontinuitet, sljedništvo. Dva člana Predsjedništva BiH su stavila svoj potpis i u parlamentarnu proceduru je upućen prijedlog zakona o državnoj imovini. Iako je sve izazvalo reakcije iz Republike Srpske, a za pravnike je situacija čista. 

- Svi ti relevantni forumi, nadležne institucije, sudovi, veći broj sudova, pa i određene međunarodne institucije su u tom pogledu se izjašnjavale i  zauzimale stav. Svi su jednistveni u tome, naravno da BiH ima imovinu, da je nadležna da uredi pitanje imovine. I kako ovo pitanje toliko dugo nije uređeno, takvo stanje je apsloutno nedopustivo i  ide na štetu kako države tako i drugih teritorijalnih jedinica, pa i svih građana u ovoj državi, izjavio je Ismet Velić, advokat i  bivši zamjenik pravobranioca Bosne i Hercegovine.

- Ne postojanje političkog dogovora, mi ne možemo da dobijemo taj pravni akt. Da je on nužav, to svi znaju, ali kao što sam rekao neki negiraju i ne žele da prihvate ovu činjenicu. Sve dok građani ne shvate šta su posljedice deficvita jednog zakona o državnoj imovini, mislim da neće doći do pritiska na političare da napprave optimalno riješenje, smatra Nedim Ademović, ekspert za Ustavno pravo.