Neka Dodik posmatra, BiH će na Zapad

Sutra počinje 16. samit BRISC-a u ruskom gradu Kazanju. Nazovimo ga predstavnik BiH je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik, koji će na poziv zvanične Moskve, učestvovati kao gost. Iako ovu organizaciju mnogi dovode u usku vezu s Rusijom, stručnjaci navode da to baš i nije tako, te da je država svakako trebala poslati delegaciju jer je ekonomski, privredni i ljudski kapital zemalja članica neupitan.
BRICS nije ruski projekt, ističe za Oslobođenje bivši diplomata i ekonomski analitičar Draško Aćimović. Dodaje da je BRICS početkom 2000-ih kreirala ekipa iz jedne od najvećih globalističkih banaka Goldman Sachs, a s ciljem da se iskoriste i dodatno razviju tada snažno rastuća tržišta. Poručuje jasno – treba biti u toku dešavanja.
- Treba vidjeti i posmatrati šta se dešava u okviru BRICS-a. Ali ne mislim da je ikada može biti kvalitetno bilo šta što je jednostrano unutar BiH. Stvaranje jednog novog svijeta zašto ne posmatrati. Ne možemo reći da to donosi bilo šta negativno. Neće BiH sigurno ići ni prema članstvu ni prema pridruženom članstvu, ni prema bilo kakvoj drugoj formi ulaska u BRICS, rekao je Draško Aćimović, ekonomski analitičar.
Smatra Aćimović i da je dobra saradnja sa svim centrima moći pravi put za BiH i pored jasnog opredjeljenja za put ka zapadu, odnosno Evropskoj uniji.
- Treba iskoristiti te unutrašnje nesporazume, te ih preokrenuti u korist same države. Da svi dobri odnosi sa raznim državama se iskoriste za dobrobit države BiH. Ne mislim da je stalno podizanje tenzija i okrivljivanje učinkovito, iako je populistički jako jednostavno i donosi poene. Naše nesporazume treba preokrenuti u benefite, dodao je Aćimović.
Dodik je u intervjuu Rusku Gazetu poručio da su Rusija i Kina ušle u borbu protiv zapadne hegemonije, te da čelnici BRICS-a žele osigurati prosperitet svojim zemljama i spriječiti političke i vojne intervencije.
- BRICS, za razliku od Zapada, traži partnere, a ne sluge. Stoga je ova prirodno postao atraktivna alternativa za sve koji teže suverenitetu i slobodi. Republika Srpska nije priznata država u svijetu. Stoga ne možemo biti punopravni učesnik organizacije, ali veseli nas sama prilika da prisustvujemo samitu u Kazanju i upoznamo se s novim geopolitičkim trendovima. Ogroman broj sudionika događaja svjedoči o njegovom značaju za cijelo čovječanstvo. Zahvalan sam ruskoj strani što nas je pozvala da dođemo u Kazanj, poručio je Dodik.
BiH, ali i druge zemlje regije, trebaju tražiti prijateljske veze i ekonomske šanse i u drugim dijelovima svijeta, poručio je za Oslobođenje direktor IFIMES-a Zijad Bećirović. BRICS je, dodaje, svakako jedan od načina za pozicioniranje domaće privrede.
- Mislim da bi u ovom slučaju status posmatrača, kao što to recimo BiH ima u Pokretu nesvrstanih, bio odgovarajući status za BiH kada je u pitanju BRICS, smatra Bećirović.
Postoje razlozi zašto je konkretizacija BRICS-a teška i pored neupitnog poten cijala koji postoji u zemljama članicama, ističe univerzitetska profesorica Nedžma Džananović Miraščija. Geografska heterogenost svakako je među glavnim uzrocima, ali i politička i ideološka.
- Naši bilateralni odnosi sa tim zemljama uopće nisu upitni. Jesu li nam značajne na različite načine? Jesu. Neke od njih bi mogle biti još i vise. Ali odnosi kao sa grupacijom su otežani jer tog konkretnog sadržaja nema, kazala je Miraščija.
Na sutrašnjem samitu će prvi put učestvovati i nove članice asocijacijem, a od 01. januara ove godine to su, osim Brazila, Indije, Kine, Rusije i Južne Afrike, postale Egipat, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i Etiopija. Samit se održava pod motom „Jačanje multilateralizma za pravedan globalni razvoj i sigurnost“.
Prilog Kenana Ćosića.