Istražili smo: Koje su najisplativije opcije grijanja ove zime?

Cijene peleta; ilustracija/Vitez.info
Cijene peleta; ilustracija/Vitez.info
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Građani Bosne i Hercegovine se pripremaju za hladne mjesece, a dobre vijesti stižu. Pale cijene drveta. Cijena peleta drastično je niža u odnosu na prethodne godine. Vlada FBiH “oborila” je cijenu gasa za 1,4 posto.

Građani naše zemlje se pripremaju za zimu. Oni koji bolje planiraju, ogrjev su kupili još u ljetnim danima kada su i cijene bile nešto niže. Ipak, više je onih koji ogrjev nabavljaju "u posljednji čas". Oni koji ponajviše moraju kalkulisati oko toga kako i koliko ogrijeva nabaviti zasigurno su penzioneri. Spas vide u ratama, a imamo i dobre vijesti- cijene drveta i peleta su niže nego prošle zime.

- Metar cijepanog drveta je 150 KM, peleta 1,8 je 260 maraka i imamo ugalj Ugljevik i Kreka koji koštaju po 220, a Doboj je 200 KM, rekao je Radomir Stojanović, vlasnik kompanije za prodaju ogrjeva.

image
Vreće peleta
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Cijene ogrijevnog drveta, pričamo o paletama i cijepanom drvetu, na području Banja Luke se kreću oko 240 do 260 KM, izjavio je Igor Andrić  Udruženje šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS.

Peleta na tržištu ima i više nego dovoljno.  Cijena je u odnosu na prošlu godinu pala za oko 30%, a daleko je jeftiniji nego što je bio u sezoni grijanja 2022. Na 2023. godinu. Cijena se po toni kreće oko 400 KM, ima nešto i skupljeg, ovisno je li sa prevozom ili bez, a može se pronaći i po 350 KM.

- Preporučujem kupcima da se više informišu o kvaliteti peleta kojeg kupuju. To dosta utiče na cijenu, a može kasnije biti i problema prilikom trošenja peleta, da lošije gori, da se peći moraju češće čistiti, dodao je Andrić.

Cijene su slične u cijeloj Bosni i Hercegovini.  Na dobro poznatoj internet  stranici za kupoprodaju u našoj zemlji, cijene peleta se kreću od 300 do 400 KM po toni, a veliki broj ponuđača tonu peleta nudi po cijeni od oko 350 KM. Ogrjevno drvo se nudi za cijenu od oko 250 KM po paleti. S obzirom na to da imamo građane koji su se ranije grijali na pelet, drvo ili plin a onda prešli na grijanje strujom, bivšeg direktora Elektroprivrede BiH smo pitali koliko je to bila pametna odluka?! Prošle godine je kazao da to nije prihvatljiva varijanta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Cijpa drva/

-  Ni sada nemam nijedan razlog da mislim drugačije. Električna energija je najskuplja kad se koristi za grijanje. Prije svega, više puta pretvorba energije, kod svake pretvorbe, dođe do određenih gubitaka. To je onda ekonomski neisplativo. Međutim, kod nas su cijene struje niske tako da će još uvijek zbog komfora i komocije koje nudi ovakav vid grijanja, to biti prisutno, izjavio je Edhem Bičakčić bivšI direktor Elektroprivrede BiH ​.

Vlada Federacije BiH donijela odluku. Oborila je cijenu gasa za 1.4 posto.

Prilog Dženise Zukančić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja