Brzi krediti - Finansijska nepismenost dovodi do bezizlazne situacije

Prazan novčanik građani Bosne i Hercegovine sve više pune nenamjenskim, brzim kreditima. Poželjni i manji iznosi. Razloga mnogo- registracija vozila, polaganje vozačkog ispita, ogrjev, praznici, ljetovanja, skuplji komadi odjeće... Pored onih građana koji su primorani da se zaduže, imamo i one koji se zadužuju radi prividnog luksuza.
- Takvih mi nije žao. Ako neko želi živjeti iznad svojih mogućnosti i pritom se kreditno zadužiti to je neodgovorno. Uvijek će to doći na naplatu pa će živjeti još lošije. Ne možemo se porediti sa ljudima koji mogu sebi priuštiti što god žele, moramo paziti na sebe, na svoju proračun, na svoje potrebe, domaćinski gospodariti onim što imamo. Svako to poređenje vodi na kraju krajeva i u nedostatak novca i u lošije raspoloženje, izjavio je Marin Bago Udruženje za zaštitu potrošača "Futura".
"Ne gubite vrijeme, super brzi kredit", " Novac do plate za pet minuta", " Uzmi novac sada". Samo su neke od marketinških poruka koje građane pod pritiskom visokih troškova života lako dovedu do čestitke za odobreni kredit. Dragan Jošić iz Udruženja potrošača smatra da smo postali potrošačko društvo - naglasak je na materijalnom.
- Kupujemo telefone koji koštaju dvije, tri hiljade KM, rekao je Dragan Jošić, Udruženje potrošača "Reakcija" Banjaluka.
Moram reći i da građani kada dižu ove namjenske kredite za kupovinu, opremanje, rekonstrukciju stana i za slične stvari, tu onda gledaju svaki zarez kada je riječ o kamatama. Kada se radi o mikrokreditnim organizacijama, gdje su kamate 25-30%, tu im to nije bitno, samo dajte da uzmem kredit.
- Koji su problemi ovih kredita? Skuplji su od klasičnih kredita, zatim pitanje rokova vraćanja, iskorištenost ovih kredita- da li oni zaista kreiraju novu vrijednost ili se koriste kako bi se očuvala tekuća potrošnja domaćinstva?! Sve u svemu, građanima savjetujem oprez, da dobro se informišu, smatra ekonomista Admir Čavalić.
Čitajte sitna slova. Ekonomista Igor Gavran kaže imamo i one građane koji lakom i brzo dostupnom novcu, ne vjeruju ali i one koji u očaju posežu za ne tako idealnim rješenjima ali im se čini da drugog izlaza nemaju. Mnogi kreditori računaju na finansijsku nepismenost i na bezizlazne situacije i na tome besramno zarađuju. Jednostavno riječ je o lihvarenju, smatra Gavran.
Prilog Dženise Zukančić.