Prilagodba prostora najveći izazov - Počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja u FBiH

Od danas oštre kazne za pušenje u ugostiteljskim objektima. Pravila su jasna, a ugostitelji su imali šest mjeseci da se prilagode. Pušači negoduju, ugostitelji se snalaze, a nepušači uživaju. Inspekcije su na terenu. U pripremi izmjene i dopune Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH. Razlog tome je što je Federalno ministarstvo zdravstva uvidjelo propuste te će biti napravljene tehničke izmjene kako sudska praksa ne bi išla u korist duhanskoj industriji.
Cigarete i zatvoreni prostor, kafenisanje postaje prošlost. S obzirom da su od danas kršenja pravila kažnjiva, pušači traže prostor gdje mogu piti kafu i zapaliti cigaretu. Vlasnici ugostiteljskih objekata kažu uče pravila u hodu i primjenjuju ih. Muamer Glibanović je ugostiteljski radnik preko dvadeset godina. Kaže pravila su tu da se poštuju.
- Mi ako mali bar do pedeset kvadrata smo odlučili da smo prostor za pušače. Na vidnom mjestu na ulazu smo obilježili u vidu naljepnice da je to prostor za pušače, a maloljetnicima i djeci je zabranjen ulaz, rekao nam je Muamer Glibanović.
Šest mjeseci prilagodbe je prošao. Prošetali smo gradom i vidjeli smo da su istaknuta mjesta na kojima se cigareta može zapaliti. Naravno na otvorenom. S obzirom da je hladno, malo je pušača.
Podsjećamo, Ugostitelji su dužni obezbijediti da taj prostor ne bude namijenjen prelazu u druge prostore, a prostor ne smije obuhvatati šank, niti se u njemu smije konzumirati hrana. Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida.
- Pravilnik je stupio na snagu danas je završio period prilagodbe od šest mjeseci. Od danas inspektori izlaze na teren. Najbitnija stavka je da nisu predviđene prostorije za pušenje u npr. ministarstvima ili privatnim preduzećima, izjavio je Vedran Marčinko, pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU Integracije.
Izvršna direktorica Udruženja PROI Jasmina Čerkić je pohvalila ugostitelje i poslodavce koji su uskladili svoje poslovanje i primijenili zakon u velikoj mjeri.Istakla je da je razvijen mehanizam prijave kršenja zakona te da postoji 70 prijava takvog tipa koji prate federalna i kantonalne inspekcije.
- Mi nastavljamo radi na implementaciji kampanje, podržavanju instituicija u smislu provođenja zakona. Neki dan smo sa preko sto inspektora različitih nivoa nadležnosti razgovarali o izazovima, šta možemo dalje raditi u smislu provođenja zakona. Narednih šest mjeseci biće intenziviran rad inspekcija i očekujemo u narednih šest mjeseci rezultate, kazala je izvršna direktorica Udruženja PROI Jasmina Čerkić.
- Od danas i narednih šest mjeseci samo je upozorenje za ugostiteljske objekte po jedanput. Ne može sad inspektor da dođe objasni kako treba da izgleda, da mu razuman rok da to ispravi, a on nije ništa uradio i očekuje da neće biti kažmnjen šest mjesec. Ovo nije igra. Ovo je zakonsko rješenje koje se mora poštovati, dodao je Marčinko.
Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.
Prilog Jovanke Nine Todorović.