Svi glasamo za neradnike

Dario Jovanović, projekt menadžer Koalicije "Pod lupom"/Fena
Dario Jovanović, projekt menadžer Koalicije "Pod lupom"/Fena
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istraživanje koje je nedavno pedstavila Koalicija Pod lupom pokazalo je da građani ne vjeruju institucijama i političarima u našoj zemlji, te da 70 posto građana želi u Evropsku uniju. Bosanci i Hercegovci još jednom su detekotvali da su u našoj zemlji ključni problemi kriminal i korupcija, loša politička situacija i nezaposlenost.

Tri najvažnija aspekta za svakodnevni život građana u BiH su bolja ekonomska situacija, zdravlje te mir i sigurnost. Kako su naveli iz Koalicije Pod lupom, koja je nedavno predstavila rezultzate istraživanja, to znači da građani smatraju da korupcija i politička nestabilnost direktno ugrožavaju njihove najvažnije prioritete.

- Većina građana, smatra da vlast u BiH radi samo za vlast i interes, 25,9% njih, ili da ne rade ništa, 22,1%. Dakle, polovina misli da vlast u stvari i ne radi zapravo. Ono što je još važno u vezi ovog pitanja je da kad se ono ukrsti sa onim šta su ključni problemi građana, dolazimo do toga da zapravo građani misle da vlast uopšte ne rade na njihovim ključnim problemima, odnosno na onim čemu bi se primarno trebali baviti, rekao je Dario Jovanović, projekt menadžer Koalicije Pod lupom.

Stoga ne iznenađuje zabrinjavajući podatak da je skoro polovina građana ozbiljno razmatrala da napusti BiH.

- Značajna razlika postoji između građana mlađe i starije životne dobi, gdje su mlađi ozbiljno razmišljali o odlasku, u 58,1% slučajeva. Dok su stariji o tome razmišljali ozbiljno u samo 16% slučajeva. Visok postotak mladih koji razmatraju ovo iseljenje ukazuje zapravo na veliku frustraciju i gubitak nade u lokalne prilike. Ovaj podatak zapravo ukazuje na nastavak već prisutnog trenda odliva mozgova koji dodatno slabi, naravno, ekonomsku i društvenu strukturu naše zemlje, smatra Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose sa javnostima i medijima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uprkos općem nezadovoljstvu i dubokom nepovjerenju prema vlastima i političkim strukturama, građani BiH i dalje glasaju za iste političke stranke.

- Pa interesantno je da građani ne vjeruju političarima ili makar govore da ne vjeruju političarima, ali opet s druge strane, kako vidite, rijetko mijenjaju te političare. Šta više ovdje je životni vijek političara 30-40 godina, tako da je to jedna nelogičnost u ovom istraživanju iako ja vjerujem da je istraživanje tačno. Ali opet s druge strane, ako već mislite i smatrate da ne živite dobro, da kriminal i korupcija cvjetaju, da su političari loši, postavlja se jedno logično pitanje, zašto ih ne zamijenite na izborima?, rekao je Stefan Blagić, Udruženje ReStart Srpska.

Ekonomski analitičar Igor Gavran ukazuje i na to da se, kada se izražava percepcija o pristupanju EU, opet biraju političari koji svim svojim djelovanjem pokazuju manire potpuno suprotne EU. A kada se pitaju građani da li žele pristupanje EU, vrlo lako je, kaže, odgovoriti na to pozitivno, jer pod tim misle da EU jednako društvo bez korupcije, s manjom nezaposlenošću, uređenim sistemom...

 - Ali evo recimo susjedna Hrvatska je u EU, pa njihovom premijeru nekoliko mandata i nemoguće je naći ministra koji neće završiti u zatvoru zbog korupcije. Tako da očito i Hrvatska nije jedina takva. Tako da očito Evropska unija ne znači da više neće biti korupcije. Opet je do toga koga ćemo birati, ko će biti na vlasti, kako će sistem raditi ili neće, kazao je Igor Gavran, ekonomski analitičar.

Blagić podvlači da političari ne dobijaju glasove na izborima zahvaljujući svojim programima, nego zahvaljujući strahu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 - Znate onu čuvenu rečenicu rečenicu da su izmislili milion načina kako da vam vrijeme prođe, a nijedan kako da vrijeme stane. Čini mi se da smo mi u BiH zaista izmislili način kako da vrijeme stane jer mi još živimo u 90-im godinama i na tome se dobijaju svi ovi poslijeratni izbori, dodao je Blagić.

 Iako postoji opći pesimizam kod građana kada je u pitanju put kojim se kreće BiH, gdje većina građana smatra da se BiH kreće u pogrešnom smjeru, postoje pozitivni indikatori u vezi sa podrškom zaintegracije u Evropsku uniju i NATO. 70,4 posto građana smatra da BiH treba postati članicom Evropske unije, a 60,1 posto članicom NATO-a.

Prilog Edina Barimca.