(VIDEO) Problem smeća u Sarajevu: Očistimo 145 divljih deponija, za sedam dana vrati se na staro

Smeće u Sarajevu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sarajlije sve češće imaju pritužbe kako je grad prljav i kako se smeće ne odvozi redovno. Mnoge zelene površine u gradu su neuređene.

Glasnogovornik KJKP "Rad" Mirza Ramić kaže, aktivnosti Preduzeća su pojačane. Određenih poteškoća je bilo kada su u pitanju kontejneri koji su zvonastog tipa, u koje su građani odlagali, a i dan danas odlažu građevinski otpad.

- Kada je u pitanju sam odvoz i pražnjenje takvih kontejnera, dešavaju se kvarovi na vozilima. Takvi kontejneri su najčešće raspoređeni na području općina Novo Sarajevo, Novi Grad, dijelom Starog Grada i Centra, te jedan manji dio na području općine Ilidža. Dok sa ostalim kontejnerima koji su najčešće raspoređeni, onim klasičnim kontejnerima, nismo imali problema. U svemu tome postoji operativni plan i program koji se poštuje. Imamo problema kada je u pitanju parkiranje vozila ispred samih kontejnera, što ne omogućava pražnjenje. Takva je situacija nedavno bila u ulici Muse Ćazima Ćatića, pa se to ponovilo u narednih deset dana još šest puta. Gotovo svakodnevno se susrećemo sa takvim situacijama, ističe Ramić.

Kada su u pitanju zelene površine, KJKP "Rad" nije zadužen za njihovo održavanje, osim u slučaju općine Ilijaš. Adresa za takve stvari, kaže Ramić, je općina.

- Sigurnije je kontaktirati njih kako bi utvrdili s kime imaju potpisan ugovor za održavanje zelenih površina. Mora se reći da javne površine nisu u apsolutnoj mjeri obuhvaćene za održavanje. Dakle, sve javne površine ne podrazumijevaju i njihovo čišćenje i održavanje. Zato se potpisuju ugovori sa općinama, gdje se te stvari definišu. Kada je u pitanju sam prostor i učestalost čišćenja tih nekih površina, dodaje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

KJKP "Rad" je imao problema sa registracijom vozila.

U saradnji sa KJKP "GRAS" izvršeni su tehnički pregledi svih vozila, otprilike možda da je ostalo još dva ili tri vozila maksimalno da čekaju registarske oznake, odnosno, da se završi ta procedura kako bi bili pušteni u rad. Konkretno, kada su u pitanju ove stvari, imali smo problema sa kvarovima na vozilima, upravo zbog odlaganja građevinskog otpada, unutar samih kontejnera, pa kada dođemo isprazniti taj isti kontejner, dolazi do kvarova na presi koja kompresuje taj otpad kako bi mogli prikupljati što veće količine a opet i da zauzima što manje prostora, kazao je Ramić.

Istakao je da na području Kantona Sarajevo imamo 145 divljih deponija.

- To ne može biti u redu niti normalno. Doslovice, nakon čišćenja, za manje od sedam dana, to bude vraćeno u prvobitno stanje. Ukoliko želimo riješiti te neke probleme, svakako da je potrebno ostaviti određene alternative. Konkretno, KJKP "Rad", kada govorimo o kabastom otpadu, organizuje dva puta godišnje aktivnosti na besplatnom odvozu kabastog otpada, u proljeće i jesen. Otvoreno je i reciklažno dvorište, gdje građani cijele godine mogu besplatno dovući i odložiti svoj kabasti otpad. Pored kabastog otpada, tu svakako mogu odložiti i tekstilni otpad, auto-gume, putničke gume do 4 komada, reciklažne sirovine, rasadne uređaje, elektronske i električne uređaje i različite vrste plastike. Ostavljena je alternativa. Kada je u pitanju građevinski otpad, to je svakako prilikom renoviranja stambenih ili poslovnih jedinica najmanja stavka u finansijskom planu gdje se naplaćuje cca. 40 KM po toni otpada za odlaganje na samu deponiju. Nažalost, te stvari završavaju na zelenim površinama i u riječnim tokovima, objasnio je.

Pogledajte cijeli razgovor.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja