Kakva sreća: Šetala i slučajno naišla na blago ogromne vrijednosti iz srednjeg vijeka
Foto: Češka Akademija nauka/ Arheologija via New York Post/
Dok je uživala u šetnji jedna žena je pronašla blago velike vrijednosti. Ovaj događaj arheolozi nazivaju ''pronalaskom decenije''. Institut za arheologiju Češke akademije nauka (ARUP) saopštio je da je blago pronašla u Kutnoj Hori, gradu u Srednjočeškoj regiji Češke.
Blago se sastoji od preko 2.150 srebrnjaka, kovanih između 1085. i 1107. godine. Stručnjaci vjeruju da su ti novčići proizvedeni u Pragu i uvezeni u Češku. Prema ARUP-ovom saopštenju za javnost od 16. maja, legura novčića se sastoji od srebra sa primjesama bakra, olova i metala u tragovima. Ova specifična kompozicija može pomoći u određivanju porijekla korištenog srebra.
Arheolog Filip Velimský objasnio je da je blago sakriveno tokom perioda političke nestabilnosti. Novčići su bili pohranjeni u keramičkoj posudi, koja je od tada dotrajala, iako je dno posude pronađeno netaknuto.
„U to vrijeme u zemlji su postojali sporovi između članova dinastije Přemyslid oko kneževskog prijestolja u Pragu“, rekao je Velimský. Dodao je da su bitke u tom periodu bile uobičajene, a blago je moglo biti iskorišteno za isplatu plata ili kao ratni plijen, prenosi New York Post.
Velimský je primijetio ogromnu vrijednost drevnih kovanica. “Za prijelaz iz 11. u 12. vijek nedostaju nam podaci o kupovnoj moći savremenog novca, ali je to bila ogromna, nezamisliva – a ujedno i nedostupna – količina za običnog čovjeka. To se može uporediti sa osvajanjem miliona u džekpotu.”
Češki zvaničnici nazvali su ovo otkriće "jednim od najvećih nalaza u posljednjem desetljeću". ARUP je istakao značajnu vrijednost više od 2.000 srebrnjaka u vrijeme njihovog kovanja.
Historičari sada obrađuju novčiće, što uključuje provođenje rendgenskih zraka i utvrđivanje njihovog materijalnog sastava. Očekuje se da će artefakti biti izloženi na izložbi koja će debitovati 2025.