Vakcine ne štite samo od raka grlića materice nego i od niza drugih kancera i zdravstvenih problema
Humani papiloma virusi (HPV) uzrokuju jednu od najčešćih seksualno prenosivih infekcija na svijetu, sa više od 200 različitih tipova virusa. Neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, posebno ako su infekcije dugo neliječene i neprimijećene, što se može dogoditi jer infekcija HPV-om vrlo često ne daje nikakve simptome. Međutim, HPV nisu virusi koji su odgovorni samo za rak grlića materice, kako se često misli. Infekcije nekim od ovih virusa mogu se odraziti i na druge aspekte zdravlja, kako žena tako i muškaraca. Srećom, postoji vakcina koja može spriječiti mnoge od ovih problema i smanjiti rizik od obolijevanja. HPV vakcine ne štite samo od raka grlića materice nego i od niza drugih kancera i zdravstvenih problema.
Šta je HPV i kako se prenosi?
HPV - humani papiloma virus se prenosi uglavnom seksualnim kontaktom, ali se može prenijeti i direktnim kontaktom sa kožom zaražene osobe. HPV infekcija je toliko raširena da se procjenjuje da će većina seksualno aktivnih osoba biti zaražena barem jednim tipom HPV-a u nekom trenutku života. Većina HPV infekcija ne izaziva simptome i organizam ih sam eliminiše. Međutim, određeni tipovi HPV-a mogu izazvati ozbiljne bolesti. I tu na scenu stupaju vakcine kao efikasno i sigurno sredstvo smanjenja rizika od niza bolesti.
Svakako da je najpoznatija bolest povezana sa HPV-om rak grlića materice, četvrti po učestalosti rak među ženama u svijetu. Dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima HPV-a, posebno tipovima 16 i 18, može uzrokovati promjene na ćelijama grlića materice koje se vremenom mogu razviti u rak. Zato je vakcinacija protiv HPV-a ključna u prevenciji ovog tipa raka.
Promjene na grliću u ranijim stadijima moguće je otkriti samo redovnim ginekološkim pregledima koji uključuju PAPA test i, po potrebi, kolposkopiju.
Ono što je značajno istaći jeste da promjene na grliću materice, čak i onda kada se ne radi o krajnjoj fazi - raku, mogu stvoriti probleme s reproduktivnim zdravljem. Naime, potrebni zahvati u cilju liječenja i saniranja promjena na epitelu grlića materice koje su izazvane dugotrajnom infekcijom određenim tipovima humanih papiloma virusa, dovode do skraćenja grlića materice, što može biti komplikacija za trudnoću.
Oslabljeni i skraćeni grlić materice možda neće moći da ostane zatvoren tokom trudnoće, što može povećati rizik od prijevremenog porođaja ili pobačaja u drugom tromjesečju.
Za žene koje su imale konizaciju, važno je da njihov ljekar prati dužinu grlića materice tokom trudnoće. Također, redovni ultrazvučni pregledi mogu pomoći u praćenju stanja grlića i planiranju odgovarajuće njege.
Zaštita reproduktivnog zdravlja
Sprečavanje infekcija HPV-om jedan je od faktora smanjenja rizika od prijevremenih poroda i spontanih pobačaja. Ovo je samo jedan od načina na koje vakcine protiv HPV-a poboljšavaju i štite reproduktivno zdravlje.
Osim raka grlića materice, HPV može izazvati i druge zdravstvene probleme, uključujući genitalne bradavice, poznate kao kondilomi, koje su neprijatne i čije liječenje zahtijeva upornost jer se često ponovo pojavljuju.
HPV može izazvati i neke druge tipove raka osim raka grlića materice: rak ždrijela, grla, usta, rak penisa i anusa. Vakcine štite i muškarce i žene od najrizičnijih tipova ovog virusa.