Od Y do Z: Generacije nove, a umjetničke discipline tradicionalne

Luisa Pascu, Tomislav Hršak, Mihael Klanjčić, Iva Zagoda, Bartol Galović: Iz postava izložbe /GORAN VRANIĆ/Goran Vranic

Luisa Pascu, Tomislav Hršak, Mihael Klanjčić, Iva Zagoda, Bartol Galović: Iz postava izložbe/GORAN VRANIĆ

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Od Y do Z: Gradilište nove generacije” naziv je izložbe otvorene 17. ovog mjeseca u zagrebačkom Oktogonu, novom izložbenom prostoru Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti (nekad Moderna galerija). Izložbu je svečano otvorila ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek.

U Oktogonu

Nakon senzacionalne izložbe slikarice Dubravke Lošić u Oktogonu krajem prošle godine, ovo je druga izložba u ovom atraktivnom prostoru u epicentru grada i neposrednoj blizini najljepšeg zagrebačkog Cvjetnog trga. Na aktualnoj izložbi izlaže 19 umjetnika. Radi se o selekciji autora “koji danas oblikuju jedno od najrelevantnijih i najpotentnijih poglavlja suvremene likovne scene”, ističe kustosica i autorica teksta u katalogu izložbe Marta Radman.

Zagrebački Nacionalni muzej moderne umjetnosti je zatvoren za javnost zbog obnove nakon potresa koji je pogodio Zagreb 2020. godine, a Oktogon također uskoro ulazi u rekonstrukciju

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svi oni su pripadnici, kako sam naziv kaže, generacije Y (ili tzv. milenijalci rođeni od 1980. do 1995.) i generacije Z (rođeni od 1995. do 2010.) U Oktogonu sada izlažu: Mihael Bađun, Lora Elezović, Bartol Galović, Tomislav Hršak, Nikica Jurković, Mihael Klanjčić, Luka Kušević, Emanuela Lekić, Mia Matijević Akrap, Vida Meić, John Miličić, Alba Miočev, Luisa Pascu, Manuela Pauk, Nikola Pjevačević, Jurica Pušenjak, Josip Rončević i Iva Zagoda.

Zagrebački Nacionalni muzej moderne umjetnosti je zatvoren za javnost zbog obnove nakon potresa koji je pogodio Zagreb 2020. godine, a Oktogon također uskoro ulazi u rekonstrukciju. Kako su protumačili u ovom Muzeju, Oktogon “simbolizira tranziciju grada u obnovi i generaciju koja u tim uvjetima nastaje”.

Na izložbi su predstavljeni radovi umjetnika spomenutih generacija Y i Z koji su diplomirali na umjetničkim akademijama nakon 2015. i to s radovima nastalim između 2022. i 2025. Kako se naglašava: u fokusu su radovi nove generacije umjetnika u tradicionalnim umjetničkim disciplinama.

Izražajni elementi

“Na slikama se figura, ornament i pejzaž pojavljuju kao trag, ritam ili struktura, dok boja gubi iluzionističku funkciju, a ponavljanje i detalji grade ritam kompozicije. Skulpture su izrađene od papira, keramike i pronađenih materijala – jednostavnih, ali izražajnih elemenata, oblikovanih u sugestivne strukture. Umjetnici su tematski povezani osjećajem za vrijeme i memoriju, a metodološki ponavljanjem i naglašavanjem procesa izvedbe. Generacijski su određeni sličnim obrazovnim putem, ograničenim uvjetima rada i produkcije te neizvjesnim institucionalnim okvirom. Upravo u tim okolnostima nastaju radovi njihove generacije – misaono jasni, koncentrirani i snažni u suočavanju s medijem koji ih oblikuje”, analizira kustosica Radman.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izložba u Oktogonu ostaje otvorena do 17. lipnja.