Zrak curi iz Međunarodne svemirske stanice i niko ne zna zašto: Rusi i Amerikanci u svađi oko uzroka
Usprkos pogoršanju bilateralnih odnosa i sve većim zabrinutostima oko budućnosti Međunarodne svemirske stanice (ISS), stalna curenja zraka na stanici povećavaju napetosti između NASA-e i Roscosmosa. Ovi problemi, koji traju još od 2019. godine, postali su glavna tačka nesuglasica između dviju svemirskih agencija koje se suočavaju sa izazovima saradnje u svemiru.
Najnovija javna rasprava o ovom problemu održana je prošle sedmice tokom sastanka Savjetodavnog komiteta ISS-a, koji je prvobitno bio zakazan za sat vremena, ali je trajao samo deset minuta. Glavna tema sastanka bile su stalne smetnje u vezi s curenjima zraka iz PrK transfernog tunela između Zvezda modula i ruskog pristaništa. Ova curenja su se s vremenom pogoršavala, a količina zraka koji je izlazio iz tunela povećala se sa 2,4 funte dnevno u 2019. na 3,7 funte dnevno do aprila ove godine.
Međunarodna svemirska stanica, koja je započela sa radom 1998. godine, podijeljena je na dva glavna dijela: američku stranu, koja uključuje module NASA-e, Europe i Japana, te rusku stranu, koja je u potpunosti opremljena Roscosmosovim modulima. Zvezda modul, lansiran 2000. godine, treći je modul na ruskoj strani stanice, a inžinjeri s obje strane slažu se da zrak izlazi iz pukotina između Zvezda modula i PrK tunela. Međutim, postoji neslaganje oko uzroka curenja. Roscosmos smatra da je to rezultat umora zbog mikrovibracija, dok NASA vjeruje da su u pitanju veći mehanički stresovi i pritisci.
Ovaj nesklad između NASA-e i Roscosmosa proširio se i na zabrinutost oko sigurnosti daljnjih operacija. Bob Cabana, umirovljeni astronaut i predsjednik Savjetodavnog komiteta NASA-e za ISS, izrazio je ozbiljnu zabrinutost tokom sastanka. Naglasio je da dok Roscosmos smatra da je rizik od katastrofalnog kvara minimalan, NASA ima ozbiljne sumnje u strukturalni integritet PrK-a i mogućnost ozbiljne nesreće. Cabana je istakao da su obje strane u slijepoj ulici: Rusija ne može uvjeriti NASA-u da su operacije sigurne, dok Sjedinjene Američke Države ne mogu dati uvjerljive dokaze da one nisu sigurne.
NASA je pokazala oprez zatvaranjem vrata između američkog i ruskog dijela ISS-a svaki put kada je PrK otvoren. Jedino konkretno rješenje koje je predloženo bilo bi trajno zatvaranje PrK-a, čime bi se eliminirao jedan od četiri ruska pristaništa na ISS-u. Ovaj korak značio bi veliku promjenu, pokazujući da NASA situaciju vidi s većim zabrinutostima nego Roscosmos, koji ostaje uvjeren da katastrofalni kvar nije pred vratima.
Unatoč stalnim nesuglasicama, NASA i Roscosmos i dalje ostaju posvećeni održavanju ISS-a u funkciji, barem za sada. Međutim, napetosti između dviju agencija u vezi s curenjima zraka i budućnošću stanice ukazuju na složen odnos između Sjedinjenih Država i Rusije, čak i u visokorizičnom okruženju svemirskih istraživanja. Kako ISS nastavlja stariti, obje agencije bit će prisiljene pronaći način da prevaziđu svoje nesuglasice i osiguraju opstanak stanice u niskoj Zemljinoj orbiti.