Zbog ljudi se pomaknula zemljina osa

zemljina osa/

zemljina osa

/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zemljina osa, imaginarna linija oko koje se naš planet rotira, nije statična.

Ona se pomiče pod utjecajem složenih interakcija gravitacijskih sila, klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim aktivnostima i, kako su znanstvenici nedavno otkrili, crpljenja podzemnih voda.

Nova studija, objavljena u časopisu Geophysical Research Letters, pokazala je da masivno crpljenje podzemne vode za piće, poljoprivredu i industriju ima značajan utjecaj na pomicanje Zemljine osi rotacije i na globalno podizanje razina mora. Ovaj fenomen razotkriva aspekt ljudskog utjecaja na geofizičke procese planeta koji je do sada bio zanemarivan.

Kako crpljenje vode utječe na Zemljinu osa?

Zemljina osa rotacije nije fiksna. Na njezin položaj utječu preraspodjele masa unutar Zemljine kore, klimatske promjene i drugi faktori. Masivno crpljenje podzemnih voda iz vodonosnika (podzemnih slojeva koji zadržavaju vodu ispod poroznog tla) jedan je od ključnih faktora u redistribuciji mase na Zemlji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ki-Weon Seo, geofizičar sa seulskog nacionalnog sveučilišta i vodeći autor studije, kaže da se rotacijski pol Zemlje zapravo značajno pomiče.

„Naša studija pokazuje da među klimatskim uzrocima redistribucija podzemnih voda zapravo ima najveći utjecaj na pomicanje rotacijskog pola“, izjavio je.

Kako se to zbiva?

Kada se voda izvuče iz podzemnih slojeva, ona prelazi iz lokaliziranih područja u globalni atmosferski i oceanski sustav. Ovaj proces mijenja ravnotežu mase planeta, slično kao što vulkanizer mijenja osa rotacije kotača dodavanjem malih olovnih utega na felge.

Nova studija pokazala je da se između 1993. i 2010. Zemljin pol rotacije pomaknuo za oko 78.48 cm prema istoku, odnosno da se pomicao oko 4.6 centimetara godišnje, što se izravno povezuje s redistribucijom mase uzrokovanom crpljenjem podzemnih voda.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako je otkriven utjecaj crpljenja vode?

Za potrebe objavljenog istraživanja znanstvenici su koristili sofisticirane računalne modele koji su analizirali promjene u Zemljinoj osi i razinama mora.

Pomicanje Zemljine osi pratili su na temelju satelitskih podataka i preciznih mjerenja gravitacijskih anomalija.