Velika masa ‘’ekvatorijalne vode’’ se naglo pojavila u Atlantskom okeanu

Istraživanja su otkrila veliku masu ekvatorijalne vode u Atlantiku/ CC/Andrej Bjeloš

Istraživanja su otkrila veliku masu ekvatorijalne vode u Atlantiku/ CC

Istraživanja su otkrila veliku masu ekvatorijalne vode u Atlantiku/ CC
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako okeani izgledaju ogromni i ujednačeni, oni su zapravo mješavina uskovitlanih slojeva i masa povezanih i razdvojenih različitim strujama, promjenama temperature i različitim slanostima. Jedan od ovih dijelova okeana je ono što je poznato kao ekvatorijalna voda, koja se formira duž ekvatora i razdvaja tijela na sjeveru i jugu.

Tek od relativno nedavno je naučnicima poznato postojanje ekvatorijalnih voda. U Tihom i Indijskom okeanu - otkrivene su prikupljanjem podataka o slanosti i temperaturi. Međutim, slična masa u Atlantiku ostala je uvijek ''neuhvatljiva''. Ovo je bio posebno težak problem za oceanologe, jer sugerira da se drugi Zemljini ekvatorijalni okeani na neki način ponašaju drugačije od Atlantika.

Konačno, naučnici sa Shirshov instituta za oceanologiju u Moskvi kažu da su pronašli ekvatorijalnu Atlantsku vodu (AEW) prečešljavanjem podataka koje je obezbijedio Argo, međunarodni program koji prikuplja podatke o oceanu koristeći robotske platforme. Rezultati su objavljeni krajem oktobra u časopisu Geophysical Research Letters.

„1998. pokrenut je program Argo, [koji] prikuplja informacije iz unutrašnjosti okeana koristeći flotu robotskih instrumenata koji plutaju s okeanskim strujama i kreću se gore-dolje između površine i srednjeg nivoa vode“, piše u članku.

“Preispitivanje vodenih masa korištenjem ranije nedostupnih visokokvalitetnih podataka velikog volumena Argo omogućilo nam je da razlikujemo do tada nezapaženu vodenu masu u glavnoj termoklini [prijelazni sloj između tople površinske vode i hladnije duboke vode] Ekvatorijalnog Atlantika i na taj način dovršimo fenomenološki obrazac osnovnih vodenih masa Svjetskog okeana.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kao što mu ime govori, ova nova vodenasta mrlja razdvaja sjeverni i južni Atlantik otprilike duž ekvatora.

Razumijevanje ovih područja okeana i saznanje da uopće postoje, je nevjerovatno važno. U radu se napominje da ove vodene mase mogu djelovati kao rezervoari topline, soli i otopljenih plinova – što sve odražava klimatsku varijabilnost. Proučavanje AEW-a, kao i drugih okeanskih masa, također će pomoći naučnicima da shvate kako proces miješanja prenosi toplinu i kisik širom svijeta, navodi Live Science.