Rusija otkrila kada će lansirati svoju novu svemirsku stanicu

Hoće li zamijeniti MSS?/Ilustracija/
Rusija je otkrila sveobuhvatni plan za izgradnju svoje najnovije svemirske stanice i prateće zemaljske infrastrukture, s prvim modulima koji se očekuju za lansiranje u roku od tri godine.
Na sastanku 2. jula, rukovodstvo ruske svemirske agencije Roscosmos opisalo je svoju predstojeću misiju stvaranja najnovije nacionalne svemirske stanice, trenutno poznate kao Ruska orbitalna servisna stanica (ROSS), prema ruskoj novinskoj agenciji TASS.
Prvi modul u obliku slova X, istraživački i energetski čvor, očekuje se da će biti lansiran u blisku polarnu orbitu 2027. godine, izvijestio je TASS. Do 2030. godine planira se priključivanje četiri glavna modula, dok su dva "posebna" modula predviđena za priključenje do 2033. godine. Roscosmos planira poslati prve kozmonautice na stanicu 2028. godine, a sugerisano je da stanica može funkcionisati bez posade.
Ruska orbitalna servisna stanica bi orbitirala na istoj visini kao i Međunarodna svemirska stanica, oko 400 km iznad Zemlje, u polarnoj, sunčano-sinkronoj orbiti. Ova ruta je posebno korisna za posmatranje cijele površine planete, prema Roscosmosu, i pruža vrijedan pogled na "strateški važan Sjeverni morski put". Procijenjeni trošak iznosi oko 7 milijardi dolara.
Raspored za izgradnju ROSS-a također zavisi od uspjeha nove generacije teške rakete Angara A5, koja je imala tri uspješna orbitalna testa od 2014. godine, uz djelomični neuspjeh 2021. godine.
Njena konstrukcija će vjerovatno sadržavati i jedno prvo: Rusija očigledno koristi uzlet vještačke inteligencije (AI). "Vještačka inteligencija je brzo razvijajuća tehnologija," rekao je Vladimir Koževnikov, glavni dizajner ROSS-a, 2. jula, prema izvještaju TASS-a. "Koristićemo njenu podršku, ali uglavnom ćemo koristiti svoje mozgove, naravno." Kakav oblik će ta AI uzeti ostaje nepoznato - hoće li ChatGPT dobiti zasluge za izgradnju modula ROSS-a?
Drugi glavni dizajner, Vladimir Solovjev iz raketne kompanije Energija, sugerirao je da će ROSS imati "neobične" ciljeve, sa stanicom koja će pružati smjernice za flotu satelita - prvo te vrste. "Ova flota će letjeti blizu stanice [...] to će također podrazumijevati potpuno nove zadatke za kontrolu misije jer niko do sada nije pokušao tako nešto," rekao je Solovjev.
Rusija je bila glavni član Međunarodne svemirske stanice od njenog lansiranja, zajedno sa NASA-om, Evropskom svemirskom agencijom, JAXA-om i Kanadskom svemirskom agencijom. Za svoju novu stanicu, Rusija razmatra partnerstva s Brazilom, Indijom, Kinom i Južnom Afrikom, pored drugih afričkih zemalja.
U 2021. godini, Roscosmos je nagovijestio namjeru izgradnje vlastite svemirske laboratorije, nasljednice svemirske stanice Mir. Sredinom 2022. godine, nakon invazije na Ukrajinu i povećanih tenzija između Rusije i zapadnih zemalja, Roscosmos je najavio da će napustiti program ISS "nakon 2024. godine". Od tada je najavljeno da će ostati na ISS-u do 2028. godine.
Iako je vremenski okvir za napuštanje ISS-a još uvijek neizvjestan, raspored signalizira namjeru ruske svemirske agencije da unaprijedi vlastite interese i fokusira se na sigurnosni i naučni razvoj koji je Roscosmos smatrao ograničenim zbog međunarodnih sporazuma na ISS-u.