Rijetka kometa večeras na nebu nakon 180.000 godina! Evo kako je vidjeti
Kometa C/2024 G3 (ATLAS) trenutno plijeni pažnju astronoma i ljubitelja noćnog neba širom svijeta. Ovaj nebeski fenomen nije posjetio unutrašnji Sunčev sistem već 180.000 godina, a procjenjuje se da ga nećemo vidjeti ponovo narednih 600.000 godina.
Izuzetno dug period orbite
C/2024 G3 (ATLAS) dolazi iz Oortovog oblaka, udaljene sfere kometa koja okružuje Sunčev sistem. Kometa je svoj perihel, najbližu tačku Suncu, dostigla 13. januara 2025. godine, približivši mu se na svega 13,5 miliona kilometara – što je manje od trećine prosječne udaljenosti Merkura od Sunca. Iako se očekivalo da možda neće preživjeti ovu blizinu, kometa je izdržala ekstremne uslove i sada je vidljiva na noćnom nebu.
Astronaut NASA-e Don Pettit fotografisao je kometu sa Međunarodne svemirske stanice, podijelivši impresivne prizore na društvenim mrežama. "Nevjerovatno je vidjeti kometu iz orbite," napisao je Pettit. Slične fotografije dolaze i od ruskog kosmonauta Ivana Vagnera, kao i od astrofotografa Petra Horáleka iz Slovačke, koji je kometu primijetio golim okom.
Trenutno se kometa nalazi u sazviježđu Jarca, na udaljenosti od oko 146 miliona kilometara od Zemlje. Vidljivost komete zavisi od lokacije i vremenskih uslova. Na južnoj hemisferi, kometa se može vidjeti golim okom, dok je na sjevernoj neophodna tamna lokacija, dvogled i čist horizont prema zapadu odmah nakon zalaska Sunca.
Iako je C/2024 G3 (ATLAS) postigla sjajnu magnitudu od -2.5, njen daljnji razvoj je neizvjestan. Prema predviđanjima, sjaj bi mogao oslabiti do magnitude +3 u narednih nekoliko dana. Međutim, ponašanje kometa nakon bliskog susreta sa Suncem često je nepredvidivo, što znači da bi mogla biti ili sjajnija ili slabija nego što se očekuje.
Kometa C/2024 G3 (ATLAS) otkrivena je u aprilu 2024. godine u sklopu NASA-inog programa za detekciju objekata bliskih Zemlji (ATLAS). Ovo je rijetka prilika da posmatramo posjetioca iz dalekih dijelova našeg Sunčevog sistema.