Prvi tragovi života izvan Zemlje?

Snimci teleskopa James Webb/NASA/

Snimci teleskopa James Webb/NASA/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Astronomi su uz pomoć teleskopa “James Webb” možda napravili veliki iskorak u potrazi za vanzemaljskim životom - u atmosferi jedne udaljene planete pronađeni su gasovi koji se na Zemlji stvaraju isključivo biološkim putem.

Naučnici su pomoću svemirskog teleskopa “James Webb” detektovali hemijske tragove gasova u atmosferi egzoplanete K2-18 b, koji se na Zemlji proizvode isključivo djelovanjem živih organizama - naročito mikroorganizama poput morskih algi.

Otkriveni gasovi su dimetil-sulfid (DMS) i dimetil-disulfid (DMDS). Njihovo prisustvo može značiti da je ova planeta domaćin mikrobiološkom životu. Ipak, istraživači naglašavaju da ne najavljuju otkriće života, već mogućeg biosignala - indikatora biološke aktivnosti.

K2-18 b je udaljen oko 124 svjetlosne godine od Zemlje i nalazi se u sazviježđu Lava. Ima masu 8,6 puta veću od Zemljine i prečnik 2,6 puta veći.

“James Webb” je ranije otkrio prisustvo metana i ugljen-dioksida u atmosferi ove planete, što je bio prvi dokaz postojanja ugljeničnih molekula na nekoj planeti u nastanjivoj zoni. Sada su pronađeni i DMS i DMDS - u količinama koje se, prema trenutnim saznanjima, ne mogu objasniti bez biološke aktivnosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uprkos uzbuđenju, naučnici pozivaju na oprez. Potrebno je ponoviti mjerenja i isključiti mogućnost da ovakvi gasovi nastanu i bez života - putem dosad nepoznatih hemijskih procesa.

“James Webb” koristi tzv. tranzitnu metodu - analizira svjetlost zvijezde dok planeta prolazi ispred nje, a dio te svjetlosti prolazi kroz atmosferu planete. To omogućava naučnicima da otkriju koji se gasovi tamo nalaze.