Prijeti nam udar poput nuklearne eksplozije: Nastat će kiša meteora iznad Zemlje

Ako ogroman asteroid 2024 YR4 udari u Mjesec u decembru 2032. godine, mogao bi izbaciti krhotine prema Zemlji, upozoravaju naučnici.
Iako većina tih krhotina ne bi predstavljala opasnost po ljude, potencijalna prijetnja postoji za satelite, svemirske letjelice i astronaute. Istovremeno, ovakav događaj bi mogao prirediti spektakularan meteorski prizor na nebu.
Asteroid, čiji se prečnik procjenjuje između 53 i 67 metara, ranije ove godine izazvao je globalnu reakciju sistema planetarne odbrane, nakon što su teleskopska posmatranja pokazala da postoji tri posto vjerovatnoće da pogodi Zemlju. Kasnijom analizom, taj rizik je sveden na zanemarivih 0,0017 %, ali prijetnja udaru u Mjesec i dalje postoji, piše The Guardian.
Prema novim podacima iz svemirskog teleskopa James Webb, vjerovatnoća da asteroid pogodi Mjesec porasla je na 4,3 %. Nezavisna studija kanadskih univerziteta, iako još nije prošla stručnu recenziju, simulirala je moguće posljedice takvog udara: formiranje kratera prečnika oko jednog kilometra i izbacivanje miliona kilograma mjesečevog kamenja van njegove orbite, od kojih bi dio mogao stići do Zemlje za nekoliko dana.
Prema riječima dr. Paula Wiegerta sa Univerziteta Western Ontario, glavnog autora studije, udar bi po oslobođenoj energiji bio uporediv s velikom nuklearnom eksplozijom. „Kamenčić veličine jednog centimetra koji putuje brzinom od nekoliko desetina hiljada metara u sekundi – to je u suštini metak“, izjavio je za agenciju AFP.
Većina krhotina, veličine od nekoliko milimetara do centimetra, sagorjet će u Zemljinoj atmosferi i neće predstavljati prijetnju, ali dio bi mogao ostati u orbiti i ugroziti vještačke satelite, svemirske misije i moguće ljudske posade.
U studiji se također ističe da bi sistemi planetarne odbrane trebali obratiti pažnju i na neizravne prijetnje koje dolaze izvan neposredne blizine Zemlje.
Asteroid 2024 YR4 trenutno je previše udaljen da bi se mogao precizno promatrati, a ponovo će postati vidljiv tek 2028. godine, kada će naučnici imati novu priliku da preciznije procijene njegovu veličinu i putanju.
Iako se ranije nagađalo da bi udar mogao poremetiti orbitu Mjeseca oko Zemlje, NASA je tu mogućnost isključila još u aprilu, nakon dodatnih mjerenja.