Poražavajuće: Venecuela je upravo postala prva zemlja koja je izgubila sve svoje glečere u modernom dobu

glečer venezuela venecuelaHumboldtov glečer je sada toliko mali da je ponovo klasifikovan kao ledeno polje.Kredit za sliku: jorge ferrer/Shutterstock.com/
Humboldtov glečer je sada toliko mali da je ponovo klasifikovan kao ledeno polje/Kredit za sliku: jorge ferrer/Shutterstock.com/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dostignuta je važan prekretnica u borbi protiv klimatskih promjena, jer nestanak posljednjeg glečera Venezuele znači da je zemlja prva koja je vidjela kako svi njeni lednici nestaju. Još 1910. godine, ova južnoamerička zemlja se ponosila sa šest glečera koji su pokrivali ukupnu površinu od 1.000 kvadratnih kilometara (386 kvadratnih milja), ali su se ti glečeri sveli na tek sitne ostatke leda koji više ne ispunjavaju uvjete da se smatraju glečerima.

Do 2011. godine, pet glečera u zemlji već je nestalo, ostavljajući samo glečer Humboldt, poznat i kao La Corona, koji se držao u Nacionalnom parku Sierra Nevada. Međutim, ovaj zamrznuti simbol sada je toliko opao da je ponovno klasificiran kao polje leda.

"U Venezueli više nema glečera," rekao je profesor Julio Cesar Centeno sa Univerziteta Andes (ULA) za AFP u martu. "Ono što imamo je komad leda koji je 0,4 posto njegove originalne veličine."

U svojim najboljim danima, La Corona je pokrivala 4,5 kvadratnih kilometara (1,7 kvadratnih milja), ali se sada proteže na manje od 0,02 kvadratnih kilometara (2 hektara). Općenito, glečer se mora protezati barem 0,1 kvadratnih kilometara (10 hektara) da bi se smatrao glečerom, piše iflscience.com.

Istraživanja sprovedena u proteklih pet godina pokazuju da je glečersko pokrivanje u Venezueli opalo za 98 posto između 1953. i 2019. godine. Stopa gubitka leda ubrzala se nakon 1998. godine, dosegnuvši vrhunac od oko 17 posto godišnje od 2016. godine nadalje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

La Corona je pokrivala oko 0,6 kvadratnih kilometara (0,2 kvadratne milje) 1998. godine, ali se toliko smanjila da je već bila na ivici gubitka statusa glečera 2015. godine. Komentarišući propast glečera, istraživač ULA Luis Daniel Llambi rekao je Guardianu da "je naša posljednja ekspedicija na područje bila u decembru 2023. i primijetili smo da je glečer izgubio oko dva hektara u odnosu na prethodnu posjetu 2019. godine, [smanjen s četiri hektara] na manje od dva hektara sada."

Takođe, u decembru je vlada Venezuele organizovala prekrivanje glečera Humboldt geotekstilnom pokrivačem u nadi da će ga izolovati i zaštititi. Međutim, plan nije uspio, a izazvao je i bijes konzervacionista koji tvrde da bi neosmišljena strategija mogla dovesti do kontaminacije ekosistema jer se tkanina raspada u mikroplastiku tokom vremena.

"Ove mikroplastike su praktično nevidljive, završavaju u tlu i odande idu u useve, lagune, u zrak, tako da će ljudi na kraju to jesti i udisati," kaže Centeno.

Sve u svemu, prilično je tragičan kraj za zemlju koja je još 1950-ih godina bila domaćin skijaških trka na prelazak.