Ovo su vjerovatno prvi alati korišteni na Zemlji - nisu ih koristili ljudi

Prvi alati korišteni na Zemlji/ Science/Žurnal ''science''

Prvi alati korišteni na Zemlji/ Science

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Arheolozi su na poluostrvu Homa u Keniji, poznatom kao „kolijevka čovječanstva“, otkrili najstarije alate za koje se vjeruje da datiraju iz perioda od prije tri miliona godina. Ovo nevjerovatno otkriće baca novo svjetlo na rane tehnološke inovacije i sugerira da alati nisu bili isključivo proizvod ljudskih predaka.

Pronađeni artefakti, uključujući oštre kamene ostatke, pripisuju se ranom homininu zvanom Paranthropus, koji je bio poznat po hodanju uspravno. Ovi alati, dio Olduvajskog alata, korišteni su za guljenje i rezanje voća, sječenje povrća i obradu mesa, što je predstavljalo ključnu prekretnicu u evoluciji rane ljudske vrste.

„Olduvajska tehnologija je vjerovatno najvažnija tehnološka inovacija u historiji čovječanstva,“ izjavio je vodeći arheolog Tom Plummer, objašnjavajući kako su ovi alati omogućili pristup novim izvorima hrane, što je značajno uticalo na fizički i kognitivni razvoj hominina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pronađeni zubi Paranthropusa na istoj lokaciji ukazuju na to da je ova vrsta, poznata po snažnim vilicama i velikim zubima prilagođenim za žvakanje tvrde biljne hrane, možda bila pionir u korištenju alata. Iako nisu preci Homo sapiensa, ovi hominini dijelili su stanište s drugim ranim ljudskim vrstama, poput Homo habilisa, zauzimajući drugačiju ekološku nišu.

Analizom drevnih kostiju nilskih konja, koje su također pronađene na ovoj lokaciji, utvrđeno je da su alatke korištene za klanje životinja, što dokazuje sposobnost ranih hominina da obrađuju meso. Ova vještina omogućila im je proširenje prehrane, povećavajući šanse za preživljavanje u surovim uvjetima.

Ovo otkriće mijenja dosadašnje stavove o ljudskoj evoluciji. Iako se moderni ljudi pojavljuju prije otprilike 300.000 godina, dokazi sugeriraju da je inovacija u korištenju alata započela mnogo ranije, prije šest miliona godina.

Rick Potts, direktor Smithsonian programa za porijeklo čovjeka, naglašava kako ovakva otkrića pokazuju dubinu i kompleksnost ljudske evolucije. „Ovi alati predstavljaju temelj za daljnje tehnološke inovacije koje su oblikovale našu historiju,“ zaključio je Potts.

Studija je objavljena u časopisu Science i predstavlja ključni korak u razumijevanju evolucijskog puta koji je oblikovao naše predake i njihov doprinos razvoju modernog čovječanstva.