Otkrivena nova vrsta dinosaurusa: "Tajanstveni trkač" hodao Amerikom prije 150 miliona godina

Crtež prikazuje kako je Enigmacursor mollyborthwickae mogao izgledati /Bob Nicholls Art/CNN/Bob Nicholls Art/Cnn

Crtež prikazuje kako je Enigmacursor mollyborthwickae mogao izgledati /Bob Nicholls Art/CNN

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naučnici su otkrili novu vrstu dinosaurusa – onu koja je bila veličine psa i lutala područjem današnjih Sjedinjenih Američkih Država prije otprilike 150 miliona godina, zajedno s poznatim vrstama poput stegosaura i diplodoka.

Enigmacursor mollyborthwickae, kako su ga istraživači nazvali, bio je otprilike veličine labradora, s repom koji je činio oko polovinu njegove ukupne dužine, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu u časopisu Royal Society Open Science.

Iako su mnoge njegove kosti iskopane iz formacije Morrison u Coloradu tokom 2021. i 2022. godine, fosilu nedostaju lobanja i dijelovi kičmenog stuba, što naučnike ostavlja nesigurnima u pogledu njegove tačne veličine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ovi vrlo mali biljožderi među dinosaurusima su prilično rijetki, rekao je za CNN profesor Paul Barrett, istraživač iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu i jedan od autora studije. "Zapravo, pronalazak skoro potpunog skeleta, a ne samo nekoliko kostiju, vrlo je neuobičajen i zato su ove životinje još uvijek slabo poznate.“

Skelet će biti izložen u londonskom Prirodnjačkom muzeju od 26. juna.

Ovaj dinosaur je bio vrlo „lako građen“ i težio je otprilike koliko i njemački ovčar, rekao je Barrett. Bio je biljožder i hodao je na dugačkim zadnjim nogama, što „sugerira da je bio prilično brz trkač“, što mu je omogućavalo „brz bijeg“ od predatora, dodao je.

On i njegova kolegica, Susannah Maidment, počeli su proučavati ovaj primjerak nakon što ih je kontaktirala umjetnička galerija iz Londona koja ga je izlagala.

Enigmacursor mollyborthwickae, Kostur će biti izložen u muzeju u londonu, novi dinosaurus/Lucie Goodayl/Cnn

Kostur će biti izložen u muzeju u londonu/Lucie Goodayl/CNN

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kraju su uspjeli sarađivati s galerijom kako bi pronašli donatora koji je omogućio da se skelet prenese u muzej. Ime vrste odaje počast toj donatorici, Molly Borthwick, dok naziv roda na latinskom znači „tajanstveni trkač“. Pažljivim pregledom kostiju, Maidment i Barrett zaključili su da ovaj primjerak ima jedinstvene osobine koje ga razlikuju od svih prethodno poznatih vrsta. Posebno se ističe bedrena kost, koja je imala drugačije pripoje mišića u odnosu na druge dinosaure, naveo je Barrett.

Njegov najbliži poznati rođak je Yandusaurus hongheensis, tri metra dugačak dinosaur otkriven u Kini. To sugerira da je vrsta možda bila široko rasprostranjena, rekao je Barrett, pretpostavljajući da fosili ove vrste možda još uvijek nisu pronađeni na drugim mjestima.

Naučnici vjeruju da primjerak nije bio potpuno odrastao jer mu se neki pršljenovi još nisu bili spojili, ali zbog načina na koji je fosil pripremljen prije nego što je dospio u muzej, to se ne može sa sigurnošću tvrditi. Također, nije jasno kako je dinosaur uginuo jer na njegovim kostima nema očiglednih tragova bolesti ili povreda.

Nove vrste dinosaurusa otkrivaju se ili identifikuju relativno često – otprilike jednom sedmično, kaže Barrett. Međutim, pronalazak malih dinosaurusa kao što je ovaj znatno je rjeđi, dijelom zato što ih tragači za fosilima previđaju u potrazi za većim, impresivnijim vrstama, a dijelom i zato što manje skelete češće unište predatori i lešinari.

Otkrivanje ovakvih manjih dinosaurusa, koji često ostaju zakopani i zanemareni, „daje nam potpuniju sliku o tome kakvi su tadašnji ekosistemi zapravo bili“, zaključio je Barrett.