Opako stvorenje: Otkriveno morsko stvorenje koje je vladalo planetom prije dinosaura

Upišite pod kategoriju žestokih predatora koje ne bismo željeli sresti dok plivamo na drevnoj Zemlji: novootkrivena Gaiasia jennyae bila je stvorenje nalik vodenoj salamandri s velikim očnjacima i lobanjom dugom oko 60 centimetara (24 inča), otkrili su istraživači.
Kao što je opisano u novoj studiji međunarodnog tima stručnjaka, G. jennyae je živjela prije oko 280 miliona godina tokom ranog Perma, cijelih 40 miliona godina prije pojave dinosaura.
Fragmenti fosilizovanih skeleta koji predstavljaju četiri primjerka pronađeni su u formaciji Gai-As u Namibiji.
"Kada smo pronašli ovaj ogromni primjerak koji je samo ležao na površini kao ogromna konkrecija, to je bilo stvarno šokantno," kaže paleontologinja vertebrata Claudia Marsicano sa Univerziteta Buenos Aires u Argentini.
"Znala sam čim sam ga vidjela da je to nešto potpuno drugačije. Svi smo bili veoma uzbuđeni."
Gaiasia jennyae je nazvana po lokaciji njenog otkrića i pokojnoj Jenny Clack, mnogo poštovanoj paleontologinji koja je specijalizirala evoluciju ranih tetrapoda (četveronožnih vertebrata, kategorija kojoj G. jennyae pripada).
"Gaiasia jennyae bila je znatno veća od čovjeka, i vjerovatno se zadržavala blizu dna močvara i jezera," kaže Jason Pardo, paleontolog iz Field Museum of Natural History u Chicagu, prenosi Science Alert.
Pardo zatim opisuje stvorenje na način koji vjerovatno neće smanjiti naše šanse za noćnim morama: "Ima veliku, ravnu glavu u obliku WC sjedala, što joj omogućava da otvori usta i usisa plijen. Ima ogromne očnjake, cijeli prednji dio usta su samo ogromni zubi."
Na nešto smirujućiju notu, G. jennyae je vjerovatno bila relativno spora, oslanjajući se na zasjede umjesto na brzinu, tako da ako biste naišli na jednu, možda biste imali šansu da joj pobjegnete.
"Struktura prednjeg dijela lobanje privukla je moju pažnju," kaže Marsicano. "To je bio jedini jasno vidljiv dio u to vrijeme, i pokazivao je vrlo neobično međusobno povezane velike očnjake, stvarajući jedinstven ugriz za rane tetrapode."
Veličina lobanje G. jennyae je znatno veća od srodnih fosila pronađenih u Evropi i Sjevernoj Americi.
Istraživači misle da bi nova vrsta mogla povezati neke tačke u fosilnom zapisu, a postoje indikacije da su rani tetrapodi poput ovog možda pokrivali veći dio planete nego što se ranije mislilo.
Namibija je danas sjeverozapadno od Južne Afrike, ali je prije 300 miliona godina bila još južnije — dodirujući Antarktik. Kako se ledeno doba bližilo kraju, močvare poput onih u kojima je G. jennyae živjela vjerovatno su postojale uz ledene površine i glečere.
"To nam govori da se ono što se dešavalo na krajnjem jugu vrlo razlikovalo od onoga što se dešavalo na ekvatoru," kaže Pardo.
"To je zaista važno jer je bilo mnogo grupa životinja koje su se pojavile u to vrijeme za koje zaista ne znamo odakle su došle."
Pored svoje veličine i velikih međusobno povezanih očnjaka, ono što ovo stvorenje čini tako značajnim su njegove veze s još starijim bićima kroz vrijeme — veze koje su bile evidentne kod G. jennyae čak i dok su se druge slične vrste u toplijim klimama evoluirale u nešto novo.
"Postoje neki drugi arhaičniji životinjski oblici koji su opstajali prije 300 miliona godina, ali su bili rijetki, mali i radili su svoje stvari," kaže Pardo.
"Gaiasia je velika, i obilna, i čini se da je bila glavni predator u svom ekosistemu."
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.