Nove tehnologije za promatranje vulkana: Mogli bi imati preciznije predviđanju erupcija

Vulkan/Pexelles
Pexelles/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naučnici iz Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) i Pariškog instituta za planetarnu fiziku (IPGP) razvili su inovativnu tehniku snimanja koja omogućava dosad neviđen uvid  – kako vulkan izgleda iznutra do dubine od 10 kilometara, uz rezoluciju od svega 100 metara.

Snimiti vulkan iznutra do skoro je bilo nemoguće, ali nove tehnologije nam pružaju uvid u grotlo lave.

Ova metoda, inspirisana medicinskim snimanjem i optičkim mikroskopima, predstavlja unapređenje postojeće tehnike poznate kao matrično snimanje (matrix imaging). Njena prednost je što omogućava analizu seizmičkih talasa i njihove putanje kroz Zemljinu koru i vulkanske strukture, čak i kada su dostupni samo malobrojni seizmografi (geofoni), piše Science Alert, prenosi Danas.rs

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za testiranje metode izabran je vulkan La Sufrijer (La Soufrière) na Gvadelupu, čija mreža senzora je prilično oskudna. Ipak, koristeći kompleksnu matematičku obradu i tzv. efekat memorije – način da se rekonstrušu izobličeni seizmički talasi – naučnici su uspjeli da „očiste“ podatke i dobiju jasniju sliku o unutrašnjim slojevima vulkana.

Ono što su otkrili jesu složeni magmatski rezervoari, povezani sa duboko ležećim geološkim strukturama. Ova saznanja mogu značajno doprinijeti preciznijem predviđanju vulkanskih erupcija, što u nekim dijelovima svijeta može spasiti mnogo života.

Jedna od ključnih prednosti ove metode je što ne zahtijeva dodatne senzore – funkcioniše sa već postojećim podacima. Zbog toga naučnici smatraju da bi matrično snimanje moglo postati revolucionarno sredstvo u proučavanju i modelovanju vulkanskih sistema širom svijeta.