Nismo sami? James Webb teleskop otkrio tragove života na udaljenoj okeanskoj planeti

Naučnici pokušavaju dokazati postojanje života van Sunčevog sistema/Oslobođenje
Astronomi u Washingtonu tvrde da su zabilježili dosad najjače moguće dokaze postojanja života izvan Sunčevog sistema.
U fokusu je egzoplaneta K2-18 b, koja se nalazi u sazviježđu Lava i kruži oko hladne crvene patuljaste zvijezde. Ova planeta, skoro devet puta masivnija od Zemlje, pokazuje hemijske tragove koji bi mogli ukazivati na biološke procese.
Tim naučnika sa Univerziteta Cambridge, koristeći moćni svemirski teleskop James Webb, otkrio je prisustvo dimetil-sulfida (DMS) i dimetil-disulfida (DMDS), spojeva koji se na Zemlji uglavnom proizvode samo kroz biološku aktivnost, prije svega djelovanjem morskih mikroorganizama.
- U pitanju je najjači dokaz biološke aktivnosti van Sunčevog sistema do sada, izjavio je vođa istraživanja prof. Nikku Madhusudhan za britanski Guardian.
Ipak, naučnici su oprezni, još nije sigurno da ovi tragovi znače život. Moglo bi postojati i drugih, još nepoznatih, nebioloških procesa koji bi mogli objasniti prisustvo ovih molekula.
Dok neki vjeruju da bi K2-18 b mogla biti prekrivena dubokim okeanom, drugi naučnici ukazuju da bi planeta mogla biti gasni div, ili čak tijelo s okeanima magme.
Uprkos skepticizmu, otkriće je značajan korak u potrazi za vanzemaljskim životom i potencijalno prvi signal da nismo sami u svemiru.