Naučnici tvrde da su otkrili boju koju niko dosad nije vidio

oko ilustracija/
ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tim naučnika tvrdi da je otkrio novu boju koju ljudsko oko dosad nije vidjelo, piše BBC. Istraživanje je provedeno nakon eksperimenta u kojem su američki znanstvenici usmjerili laserske impulse izravno u oči sudionika.

Stimuliranjem određenih stanica u mrežnici sudionici su, prema vlastitim tvrdnjama, vidjeli plavo-zelenu boju koju su znanstvenici nazvali “olo”. Međutim, neki stručnjaci tvrde da je postojanje nove boje upitno. Rezultati su objavljeni u časopisu Science Advances u petak, a koautor studije, profesor Ren Ng s Kalifornijskog sveučilišta, opisao ih je kao “izvanredne”.

Ng i njegovi kolege vjeruju da bi rezultati mogli pomoći u daljnjem istraživanju daltonizma, odnosno sljepoće za boje. Profesor Ng, jedan od pet sudionika eksperimenta, rekao je u subotu za BBC Radio 4 da je olo “zasićeniji od bilo koje boje koju možete vidjeti u stvarnom svijetu”.

“Zamislite da cijeli život gledate samo rozu, nježnu rozu, pastelnu rozu”, rekao je. “I onda jednog dana dođete na posao i netko nosi košulju s najintenzivnijom rozom koju ste ikad vidjeli te kaže da je to nova boja i da se zove crvena.”

Tijekom eksperimenta znanstvenici su usmjerili lasersku zraku u zjenicu jednog oka svakog sudionika. U studiji je sudjelovalo pet osoba, četiri muškarca i jedna žena, svi s normalnim vidom za boje. Troje njih, uključujući profesora Nga, sudjelovalo je i kao koautori istraživanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema znanstvenom radu, sudionici su gledali u uređaj nazvan Oz, koji se sastoji od ogledala, lasera i optičkih uređaja. Opremu je prethodno razvio dio istraživačkog tima sa Sveučilišta UC Berkeley i Sveučilišta u Washingtonu, a zatim je prilagođena za ovu studiju.

Mrežnica je svjetlosno osjetljiv sloj tkiva na stražnjoj strani oka koji prima i obrađuje vizualne informacije. Pretvara svjetlost u električne signale koje putem vidnog živca šalje u mozak, čime nam omogućuje vid. Mrežnica sadrži čunjiće, stanice koje prepoznaju boje. U oku postoje tri vrste čunjića, S, L i M, te je svaka vrsta osjetljiva na različite valne duljine: plavu, crvenu i zelenu.

Prema radu, u normalnom vidu svaka svjetlost koja stimulira čunjić M također stimulira susjedne čunjiće L i/ili S jer im se funkcije preklapaju. Međutim, u ovom su istraživanju laserom stimulirani isključivo čunjići M, “što bi u teoriji moglo u mozak poslati signal boje koji se nikad ne pojavljuje u prirodnom vidu”, stoji u radu.

To znači da se boju olo ne može vidjeti golim okom bez specifične stimulacije. Kako bi potvrdili boju viđenu tijekom eksperimenta, svaki je sudionik podešavao kontrolni kotačić za boje dok nije dobio nijansu koja odgovara olu. Neki stručnjaci, međutim, tvrde da je percepcija nove boje “stvar interpretacije”.

Profesor John Barbur, stručnjak za vid sa sveučilišta City St George’s u Londonu, koji nije sudjelovao u istraživanju, rekao je da je, iako je riječ o “tehnološkom pothvatu” u selektivnom stimuliranju čunjića, otkriće nove boje “upitno”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Objasnio je da bi se, primjerice, pri jakoj stimulaciji crvenih čunjića (L) mogla vidjeti “tamnocrvena”, ali da bi se percipirana svjetlina mogla mijenjati ovisno o osjetljivosti čunjića, što nije daleko od onoga što se dogodilo u ovom istraživanju.

Profesor Ng priznaje da je olo “tehnički vrlo teško” vidjeti, ali tim i dalje proučava rezultate istraživanja kako bi otkrio može li pomoći osobama sa sljepoćom za boje koje imaju poteškoća u razlikovanju određenih nijansi.