Naučnici otkrili šta se tačno nalazi u središtu Mjeseca
Nakon decenija spekulacija i debata, naučnici su potvrdili da unutrašnje jezgro Mjeseca nije sačinjeno od zelene sira, već je u pitanju čvrsta lopta gustoće slične gvožđu. Ovo otkriće, objavljeno u maju 2023. godine, moglo bi razjasniti mnoge nepoznanice o istoriji Mjeseca, a time i o razvoju Sunčevog sistema.
Tim istraživača predvođen astronomom Arturom Brijom (Arthur Briaud) iz Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja otkrio je da unutrašnje jezgro Mjeseca ima prečnik od oko 258 kilometara, dok spoljašnji tečni sloj jezgra ima prečnik od 362 kilometra. Jezgro Mjeseca ima gustoću od približno 7.822 kilograma po kubnom metru, što je vrlo blizu gustini gvožđa.
Istraživači su koristili podatke prikupljene tokom svemirskih misija i lunarnih lasera, analizirajući karakteristike poput gravitacionih interakcija sa Zemljom, varijacija u udaljenosti od Zemlje i gustine Mjeseca. Kombinovanjem ovih podataka s modelima različitih tipova jezgara, zaključeno je da Mjesec ima jezgro slično Zemljinom — spoljašnji tečni sloj i unutrašnje čvrsto jezgro.
Zanimljivo je da su slični zaključci izvedeni i 2011. godine, kada je tim naučnika NASA-e, predvođen Reneom Veber (Renee Weber), upotrijebio seizmološke podatke sa misija Apollo za proučavanje jezgra. Tada su identifikovali čvrsto jezgro s prečnikom od oko 240 kilometara i gustinom blizu 8.000 kilograma po kubnom metru. Najnovije istraživanje tako predstavlja dodatnu potvrdu tih ranijih nalaza.
Mjesečeva jezgra igra ključnu ulogu u razumijevanju njegove evolucije. Naučnici znaju da je Mjesec nekada imao snažno magnetno polje koje je počelo slabiti prije oko 3,2 milijarde godina. Ovo magnetno polje vjerovatno je generisano kretanjem i konvekcijom u jezgru. Razumijevanje sastava jezgra ključno je za otkrivanje razloga zbog kojih je ovo polje nestalo.
Nova saznanja o unutrašnjoj strukturi Mjeseca mogla bi unaprijediti razumijevanje procesa poput vulkanske aktivnosti na Mjesecu i njegove geološke prošlosti. Osim toga, sa planovima za povratak čovjeka na Mjesec u bliskoj budućnosti, ova otkrića bi uskoro mogla dobiti seizmičku potvrdu putem novih misija.
Istraživanje je objavljeno u prestižnom časopisu Nature.