Naučnici oduševljeni: Savršeno očuvan embrion dinosaurusa pronađen u fosiliziranom jajetu

Rekonstrukcija embriona dinosaurusa oviraptorosaurusa koji se skoro izlegao, na osnovu novog primjerka "Baby Yingliang".<br><br>Kredit za sliku: Lida Xing/

Rekonstrukcija embriona dinosaurusa oviraptorosaurusa koji se skoro izlegao, na osnovu novog primjerka "Baby Yingliang".

Kredit za sliku: Lida Xing/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izuzetno rijedak, potpuno artikuliran embrion dinosaura pronađen je unutar fosiliziranog jajeta koje je skupljalo prašinu više od desetljeća u skladištu muzeja u Kini. Smatra se da je star između 66 i 72 miliona godina, nerođeni uzorak otkriva nevjerojatnu vezu između dinosaurusa i modernih ptica.

Pripada grupi pernatih, bezubih teropoda poznatih kao oviraptorosauri, neizleglo stvorenje procjenjuje se na oko 27 centimetara (10,6 inča) dužine, i označava prvo otkriće embriona dinosaura koji pokazuje položaj koji je tipičan za embrione današnjih ptica. Neposredno prije izlijeganja, moderne ptice se upuštaju u niz manevara poznatih kao “tucking”, što uključuje savijanje tijela i spuštanje glave ispod krila, ali evolucijski porijekli ovog ponašanja do sada su ostali nepoznati.

Ovaj 66- do 72-milionski godina stari uzorak je jedan od najkompletnijih ikada pronađenih embriona dinosaurusa, piše iflscience.com.

Izvještavajući o svom otkriću u radu iz 2021. godine, autori studije objašnjavaju da je njihov uzorak - nadimak Beba Yingliang - pronađen sa glavom “ventralno do tijela, sa nogama s obje strane, i leđima uvijenim duž tupog pola jajeta.” Takav položaj, kažu, je “prethodno neprepoznat u ne-ptičjem dinosauru, ali podsjeća na embrion moderne ptice u kasnoj fazi.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Embrion oviraptorosaura poznat kao Baby Yingliang.
Kredit za sliku: Xing et al., 2021/

Smatra se da “tucking” igra ključnu ulogu u procesu izlijeganja ptica, a one koje ne uspiju usvojiti ovaj položaj su mnogo manje vjerovatno da će preživjeti svoj bijeg iz jajeta. Činjenica da se čini da je Beba Yingliang usvojila isti položaj sugerira da je fenomen mogao prvo evoluirati među drevnim teropodskim precima modernih ptica.

“Ovaj mali prenatalni dinosaurus izgleda baš kao beba ptica uvijena u svom jajetu, što je još jedan dokaz da su mnoge karakteristike karakteristične za današnje ptice prvo evoluirale kod njihovih dinosauruskih predaka,” rekao je autor studije profesor Steve Brusatte u izjavi, reagujući na ovo fascinantno otkriće.

Smeštena u Yingliang Stone Nature History Museum, Beba Yingliang je među najkompletnijim ikada pronađenim embrionima dinosaurusa, omogućavajući istraživačima rijedak pogled na netaknutog bebu teropoda. Međutim, budući da je to jedini uzorak te vrste, autori studije priznaju da se iz njihovih opažanja ne mogu izvući čvrsti zaključci o prirodi embriona dinosaurusa i da će trebati proučiti više fosila poput ovog prije nego što se mogu potvrditi bilo kakve hipoteze.

Ipak, zaključuju da “ovaj novi izuzetni fosilni embrion nagovještava da su neka rana razvojna ponašanja (tucking) često smatrana jedinstveno avijanskim možda dublje ukorijenjena u teropodskom poretku.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Studija je objavljena u iScience.