Ko dešifruje ovo misteriozno pismo staro hiljadama godina dobija milion dolara

Ilustracija/ Wiki Commons/Wikimedia Commons

Ilustracija/ Wiki Commons

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Civilizacija doline Inda, poznata i kao Harapanska civilizacija, jedna je od najstarijih urbanih zajednica na svijetu, nastala prije 5300 godina na području današnje Indije i Pakistana. Njeni stanovnici, farmeri i trgovci, živjeli su u gradovima opasanim zidovima od pečenih cigli, ali razlozi za nestanak ove civilizacije i dalje ostaju nejasni. Najveća misterija ipak je njihovo pismo, čija dešifrovana verzija još uvijek ne postoji.

Profesor Rajesh Rao, stručnjak za kompjuterske nauke sa Univerziteta Washington, svakodnevno prima emailove od ljudi koji tvrde da su dešifrovali drevno pismo Civilizacije doline Inda. Među njima su inženjeri, penzioneri i drugi entuzijasti, najčešće iz Indije ili dijaspore indijskog porijekla, piše BBC.

„Oni tvrde da su to dešifrovali i da je 'slučaj zatvoren'“, kaže Rao, autor brojnih studija o ovom intrigantnom pismu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U međuvremenu, glavni ministar indijske države Tamil Nadu, Muthuvel Karunanidhi Stalin, ponudio je nagradu od milion dolara onome ko uspije riješiti ovu zagonetku.

Indsko pismo, sačinjeno od znakova i simbola, nalazi se na oko 4000 artefakata, uključujući pečate, keramiku i ploče. Ipak, sadržaj je izuzetno sažet, prosječno sadrži samo pet znakova, a ne postoje dvojezični artefakti poput kamena iz Rosette koji bi mogli pomoći u tumačenju. Prema riječima istraživačice Nishe Yadav, još uvijek nije jasno predstavljaju li znakovi riječi, rečenice ili njihove dijelove.

„Sadržaj je strukturiran i postoji logika u pisanju“, naglašava Yadav, dodajući da su ona i njen tim identifikovali 67 znakova koji se pojavljuju na 80 posto natpisa. Tehnologije poput mašinskog učenja korištene su za analizu obrazaca i rekonstrukciju oštećenih tekstova, pružajući nove uvide.

Osim indskog pisma, naučnici se suočavaju sa sličnim izazovima u dešifrovanju linearnog elamitskog pisma iz Irana, linearnog A pisma s Krete i etrurskog pisma iz Italije. Jezici ovih drevnih pisama također ostaju nepoznati.

Iako su mnogi entuzijasti uvjereni u svoja rješenja, stručnjaci smatraju da nagrada od milion dolara neće uskoro biti dodijeljena. Naučnici nastavljaju s istraživanjima, oslanjajući se na moderne tehnologije i interdisciplinarne pristupe.