Kancerozni tumori se smanjili od infekcije COVID-19 u eksperimentu

 /

/

"Ovaj mehanizam otvara vrata novim terapijskim pristupima za pacijente...''/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nova studija, objavljena 15. novembra u The Journal of Clinical Investigation, otkriva da imunološke ćelije proizvedene tokom teških infekcija COVID-19 mogu smanjiti tumore kod miševa. Ova otkrića otvaraju nove mogućnosti za liječenje raka, posebno kod pacijenata s uznapredovalim stadijima bolesti.

Istraživači su otkrili da genetski materijal virusa SARS-CoV-2 podstiče imuni sistem na proizvodnju posebnih monocita, vrste bijelih krvnih zrnaca s antikancerogenim svojstvima. Ovi monociti su pokazali sposobnost smanjivanja različitih vrsta tumora, uključujući melanom, rak pluća, dojke i debelog crijeva.

Prema riječima dr. Ankita Bharata, glavnog autora studije i šefa torakalne hirurgije na Northwestern Medicine, monociti obično pomažu širenju raka tako što se pretvaraju u "prijateljske" ćelije koje štite tumore. Međutim, monociti indukovani COVID-19 infekcijom zadržavaju poseban receptor koji prepoznaje RNA sekvencu virusa. Taj proces preobražava ih u ćelije koje ne podržavaju, već napadaju tumore.

"Ovi monociti, umjesto da štite tumore, aktiviraju prirodne ubice – ćelije koje direktno uništavaju kancerogene ćelije," objasnio je Bharat.

Istraživači su koristili lijekove za simulaciju imunološkog odgovora izazvanog COVID-19 kod miševa s uznapredovalim rakom. Rezultati su pokazali značajno smanjenje tumora u svih ispitivanih vrsta raka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Transformisani monociti ne samo da su prepoznali tumore, već su i spriječili njihovo širenje, aktivirajući prirodne ubilačke ćelije. Ovaj mehanizam je potpuno nezavisan od T-ćelija, na kojima se bazira većina trenutnih imunoterapija, što ga čini obećavajućim rješenjem za pacijente kod kojih imunoterapija ne daje rezultate.

Iako vakcine protiv COVID-19 trenutno na tržištu ne koriste istu RNA sekvencu koja izaziva ovaj efekat, Bharat vjeruje da bi budući lijekovi i vakcine mogli ciljati proizvodnju ovih specifičnih monocita.

"Ovaj mehanizam otvara vrata novim terapijskim pristupima za pacijente s uznapredovalim karcinomima koji ne reagiraju na postojeće tretmane," istakao je Bharat.

Stručnjaci upozoravaju da su potrebna klinička ispitivanja kako bi se potvrdilo da ovaj proces funkcioniše i kod ljudi. Međutim, naučna zajednica optimistično gleda na ovaj "zaobilazni put" koji bi mogao prevazići mnoge prepreke u trenutnim tretmanima raka, piše LiveScience.