Istraživanje: Svako novo sjećanje koje se formira izaziva oštećenja na mozgu

Mozak prolazi upalne procese da bi formirao sjećanja/ Canva/Amir9937
Nedavna istraživanja bacila su svjetlo na zamršeni proces formiranja dugotrajnog pamćenja, otkrivajući iznenađujuću vezu između konsolidacije pamćenja i upale u mozgu, kao i oštećenja DNK u nervnim stanicama. Ova studija, koju je proveo međunarodni tim istraživača, sugerira da stvaranje trajnih sjećanja uključuje nijansiranu interakciju između neuronskih mehanizama nalik na delikatan proces pravljenja omleta - koji zahtijeva određeni poremećaj prije nego što se novi obrazac sjećanja može oblikovati, prenosi Science Alert.
Istraživanja tima, prvenstveno sprovedena na miševima, istakla su hipokampus – region mozga koji je prepoznat kao centralno skladište za sjećanja – kao mjesto ovog procesa. Suprotno uobičajenoj mudrosti koja povezuje upalu neurona mozga s neurološkim poremećajima kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest, studija predlaže da je upala specifičnih neurona hipokampusa ključna za uspostavljanje dugotrajnih sjećanja.
Podvrgavanjem miševa blagim električnim udarima kako bi se izazvalo epizodično pamćenje, istraživači su uočili aktivaciju gena unutar putanje Toll-Like Receptor 9 (TLR9) – ključnog igrača u upalnim signaliziranjima – u skupinama neurona unutar hipokampusa. Značajno je da su ovi aktivirani neuroni također pokazali znakove oštećenja DNK, fenomen koji se tipično povezuje sa diobom stanica, ali je ovdje prenamijenjen za konsolidaciju pamćenja.
Zanimljivo je da je ovaj zapaljivi proces uređivanja trajao oko sedmicu dana, nakon čega su neuroni koji pohranjuju memoriju pokazali povećanu otpornost na vanjske poremećaje, efikasno štiteći kodirana sjećanja od smetnji. Važno je da kada je TLR9 put bio blokiran kod miševa, oni su pokazali narušeno formiranje pamćenja i pojačano oštećenje DNK, slično obrascima uočenim u neurodegenerativnim stanjima.
Ovo novootkriveno razumijevanje dovodi u pitanje prethodne pojmove i naglašava kritičnu ulogu upale u zamršenom plesu formiranja sjećanja. Štoviše, to podstiče ponovnu procjenu terapijskih pristupa, kao što je ciljanje TLR9 puta za borbu protiv dugoročnih posljedica COVID-19. Konačno, ovo istraživanje nudi uvjerljive uvide u mehanizme koji su u osnovi skladištenja memorije, ističući evolucijsku adaptaciju hipokampalnih neurona kako bi iskoristili imunološke procese za očuvanje ključnih sjećanja.
Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature.