Farmaceutski gigant prestaje s proizvodnjom cjepiva za Covid-19: Prebacuju fokus na drugi lijek

epa09719338 A Thai medical worker displays a multi-dose vial of Pfizer COVID-19 vaccine for children as they prepare to administer children aged between five and 11 with vaccine at the Queen Sirikit National Institute of Child Health in Bangkok, Thailand, 31 January 2022. Thailand on 31 January started its vaccination drive against COVID-19 for children aged between five and 11-year-old. Children with underlying health conditions will be prioritized. According to the National News Bureau of Thailand, the primary vaccination schedule for children in the 5-11 age bracket requires two doses, each administered three to 12 weeks apart. The Pfizer-BioNTech vaccine is currently the only COVID-19 vaccine approved for young children by Thailand's Food and Drug Administration. EPA/NARONG SANGNAK/Narong Sangnak
Narong Sangnak/EPA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Njemačka biofarmaceutska kompanija BioNTech objavila je da će kupiti kineski Biotheus, potvrdivši planove o prebacivanju težišta sa cjepiva protiv covida 19 na inovativne lijekove za rak.

BioNTech će za Biotheus platiti do 950 miliona dolara, uključujući avansnu isplatu 800 miliona dolara, stoji u priopćenju objavljenom jučer. 

Akvizicija će BioNTechu na globalnoj razini osigurati prava na potencijalni budući lijek BNT327, koji je već u poodmakloj fazi kliničkog razvoja, uz "ohrabrujuće rezultate" kliničkih ispitivanja, istaknuli su u njemačkoj kompaniji.

Ispitivanja su obuhvatila više od 700 pacijenata oboljelih od različitih vrsta tumora i rezultati ohrabruju, objavio je BioNTech. 

Smatramo da bi aktivni sastojak BNT327 mogao biti novi standard u liječenju određenih vrsta raka, rekao je suosnivač i izvršni direktor BioNTecha Ugur Sahin.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kompanija je do kraja ove godine i u 2025. najavila nekoliko istraživanja o učinkovitosti aktivnog sastojka u liječenju raka pluća i dojke. Potvrdili su i da planiraju pribaviti prvu dozvolu u 2026. godini.

U augustu uprava je istaknula da se okreću "aktivnostima koje nisu vezane za covid-19", napomenuvši da su u drugom tromjesečju usmjerili čak 90 posto kapitalne potrošnje, od ukupno 525,6 miliona eura, u onkologiju i u pripravke za suzbijanje zaraznih bolesti.

- Napredujemo prema našem cilju koji bi nam trebao osigurati poziciju kompanije s odobrenim lijekovima za rak i zarazne bolesti, rekao je tada Sahin.

U razdoblju od januara do septembra ukupni iznos ulaganja iznosio je 1,64 milijarde eura i bio je veći za 36,3 posto nego lani, pokazalo je izvješće za treće tromjesečje objavljeno početkom prošlog tjedna.

Preuzimanje kineske tvrtke s oko 300 zaposlenih trebalo bi biti zaključeno u prvom tromjesečju iduće godine, a njemačka kompanija postat će vlasnik i centra za istraživanje i razvoj i proizvodnog pogona u Kini.