Černobil krije jedan od najsmrtonosnijih artefakata: "Slonovo stopalo" je ubijalo u sekundama

Jedan od najsmrtonosnijih artefakata nuklearne katastrofe u Černobilu 1986. godine nosi nadimak "Slonovo stopalo" – ogromna, izrazito radioaktivna masa nastala topljenjem jezgra reaktora broj 4. Ova jeziva tvorevina sastoji se od rastopljenog nuklearnog goriva, pijeska i betona, koji su se zbog ekstremne temperature stopili u jedno i formirali amorfnu masu nalik slonovskom stopalu.
U trenutku kada je otkriveno, "Slonovo stopalo" je bilo toliko smrtonosno da bi samo nekoliko minuta izloženosti pored njega izazvalo smrtonosnu dozu radijacije. Procjenjuje se da je u prvim danima nakon katastrofe emitovalo više od 10.000 rentgena na sat, što znači da bi osoba koja bi se našla u njegovoj blizini u roku od 30 sekundi zadobila tešku radijacijsku bolest, a unutar nekoliko minuta – smrt.
Kako je nastalo?
Nakon eksplozije reaktora, ekstremne temperature rastopile su gorivne šipke i unutrašnje strukture reaktora. Ova užarena smjesa, poznata kao "lava-like fuel-containing material" (LFCM), počela se probijati kroz betonsku strukturu i slijevala se u donje dijelove zgrade reaktora. Kada su naučnici konačno uspjeli ući u prostoriju ispod reaktora mjesecima kasnije, otkrili su ovaj jezivi ostatak – grumen visok skoro dva metra koji je izgledom podsjećao na kožu slona, po čemu je i dobio ime.
Koliko je danas opasan?
Iako su se nivoi radijacije tokom godina značajno smanjili zbog raspada radioaktivnih izotopa, "Slonovo stopalo" i dalje je izuzetno opasno. Procjenjuje se da je danas njegova radijacija pala na nekoliko stotina rentgena na sat, što znači da bi osoba mogla provesti pored njega nekoliko sati prije nego što bi osjetila ozbiljne posljedice. No, njegovo prisustvo i dalje predstavlja ekološku i sigurnosnu prijetnju, jer sadrži smrtonosne radionuklide koji će ostati aktivni hiljadama godina.
Opomena iz Černobila
Danas, "Slonovo stopalo" simbolizira katastrofalne posljedice nuklearnih nesreća. Ostaje unutar zone isključenja Černobila, zarobljen u zapečaćenim prostorijama ispod sarkofaga koji prekriva uništeni reaktor. Njegova jeziva pojava i smrtonosna prošlost služe kao podsjetnik na opasnosti nuklearne energije i cijenu ljudskih grešaka u tehnološkom napretku.