Videoigre i uticaj na film

Detalj iz filma "Borderlands"/

Detalj iz filma “Borderlands”

Detalj iz filma "Borderlands"
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nabrojati filmove koji su nastali kao adaptacije videoigara i pojasniti ih, samo za sebe podrazumijevalo bi široki naučni rad i istragu svjetskih razmjera. Ali, opet. Koliko su samo videoigre utjecale na današnju filmsku industriju i obratno, dalo bi se dosta raspravljati.

Oslonac za franšizu

Činjenica da je u posljednjih nekoliko godina postala popularna praksa adaptacija, slobodno možemo reći, kultnih videoigara u filmove koji nose blokbastersko ruho, govori sama za sebe. Tu su nekada prednjačile igre poput “World of Warcraft” i “Assassin’s Creed”, koje su kao filmove (oba u ne baš tako davnoj 2016) strastveni igrači primili s odobravanjem, ali nedovoljno za ozbiljan box office rezultat, što je značilo propast potencijalne (potentne) franšize. Dalje, nova filmska iteracija slavne “kompjuterske” arheologinje i pljačkašice grobnica “Tomb Raider”, snimljena 2018, sa švedskom oskarovkom Alicijom Vikander kao Larom Croft, ozbiljno se nametnula kao budući oslonac za filmsku franšizu koja je već jednom s Angelinom Jolie, u dva filma, aspirirala na slavnu budućnost. Ali, ni to se nije pokazalo kao dovoljno dobro.

Gotovo je naučno dokazano da filmovi snimljeni prema videoigrama obično budu loši, uz rijetke izuzetke, koji potvrđuju pravilo da u svakom kukolju ima žita. Animacijski i filmski studio Disney, pod čijim je okriljem rađen CGI animirani film “Krš i lom” (Wreck-It Ralph, 2012), još je jednom potvrdio da je među najboljim kreativnim umovima koji su u stanju napraviti izuzetno dopadljivo i inspirirajuće filmsko ostvarenje namijenjeno prvenstveno najmlađoj publici, ali i onim starijim koji još nisu zaboravili na dijete u sebi. Sama ideja da negativac iz igrice Fix-It Felix Jr. Ralph (glas Johna C. Reillyja) ne može više podnijeti osjećaj otuđenosti i neprihvaćenosti od drugih likova u igri, pa odluči postati dio kolektiva tako što će dokazati da, iako je negativac, to ne znači da je loš momak, provedena je u djelo veoma simpatično, te je to s uspjehom ponovljeno i u nastavku “Ralph ruši internet” (2018).

U potrazi za drevnim artefaktom

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sada se već počinjete pitati: “Zašto ovako iscrpan spisak filmova nastalih prema videoigrama, a trebalo bi biti riječi o najnovijem blockbusteru (koji to neće biti?) iz holivudske tvornice snova - adaptaciji popularne (?) videoigre Borderlands?” Potpisnik ovih redova mišljenja je da ako baš-baš želite, možete pogledati novi film glumca - reditelja Elija Rotha “Borderlands”. Film počinje zanimljivo (i duhovito, moglo bi se reći), sa likom Lillith u interpretaciji Cate Blanchett (koja se očigledno i više nego dobro zabavlja glumeći lovca na ucjene), a kojoj će se uskoro pridružiti raznolika ekipa likova, svi u potrazi za drevnim artefaktom. U trajanju od sat i četrdesetak minuta sve šarenilo pristojnih (?) CGI efekata učinit će to vrijeme provedeno u kinu lagodnim.