Televizija Sarajevo: Ne biti najveći, nego najbolji

Prvi tv dnevnik TVSA/

Prvi tv dnevnik TVSA/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U svom trodecenijskom djelovanju Televizija Sarajevo je prolazila kroz različite faze organizacionog, programskog i tehničko-tehnološkog razvoja. I sve je bilo u jakoj sprezi sa sveukupnim socijalističkim preobražajem BiH. Politički stav bh. rukovodstva bio je da bez vlastite televizije, kao najmoćnijeg informativnog i kulturnog medija, nije moguće ostvariti ravnopravnost BiH unutar jugoslovenske federacije.

Samosvojni izraz

TVSA je bila aktivni sudionik i akter vremena koje je imalo svoje uspone, ali i svoje društvene izazove i demokratska ograničenja. Izazov izlaska u čudesni svijet videokomunikacija preuzeli su na sebe najiskusniji novinari i tehničari Radio Sarajeva, začela se ideja o uspostavi novog medija.

Mala, tročlana redakcija, koju su sačinjavali Alija Nuhbegović, Ismet Mehić i Jan Beran, počinje 1. juna 1961. s pripremom eksperimentalnog televizijskog programa. Izgrađeni su novi TV predajnici, a sarajevski autori privlače pažnju svojim samosvojnim televizijskim izrazom i dobivaju atribut sarajevska dokumentarna škola.

Kruna je bio početak emitovanja vlastitog TV dnevnika, 25. februara 1971, kao ključne programsko-identitetske odrednice TVSA. Uporedo je stvaran i embrio kulturno-zabavnog programa, posebno muzičkog i dječijeg, a pokušava se uobličiti i slika budućeg umjetničkog programa. Nabavkom prvih reportažnih kola (25. juli 1968) omogućeni su i direktni TV prenosi sportskih i kulturnih manifestacija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Završetak prve faze RTV doma 1975. omogućio je preseljenje televizije u nove radne prostore i stavljanje u funkciju tri TV studija - A, B i C. Filmsku proizvodnju zamjenjuje elektronska, a 1977. počinje emitovanje i na drugom TV kanalu. Kraj sedamdesetih i osma decenija prošlog vijeka period su pune programske afirmacije, te povećanja obima, kvaliteta i strukture televizijskog programa.

Istaknuti bh. stvaraoci

Na snažnu programsku ekspanziju TVSA tokom osme decenije uticali su snažna podrška šire društvene zajednice, završetak druge faze RTV doma 1984, nabavka neophodne tehničke opreme, izgradnja emisione mreže. Organizacija olimpijskih igara u Sarajevu, te stabilna ekonomska pozicija doprinose da TVSA djeluje u izuzetno inspirativnom okruženju potentne kulturno-umjetničke scene.

Strateški odgovor TVSA na taj kreativni pritisak bio je potpuno programsko i kadrovskoj otvaranje prema najširoj kreativnoj bazi društva. Uspostavljena je saradnja sa institucijama iz oblasti filma, pozorišta i muzičkog života. Najistaknutiji bh. stvaraoci – reditelji, scenaristi, kamermani, voditelji scenografi - uključeni su u kreiranje kulturno-umjetničkog, obrazovnog, dječijeg, igranog i dokumentarnog programa.

Zlatnim slovima u biografiji TVSA ostaje upisan planetarni sportski, kulturni i društveni događaj – realizacija prenosa 14. zimskih olimpijskih igara Sarajevo 84. Bio je to najveći programsko-produkcioni poduhvat u istoriji RTSA i JRT-a. Realizovana su ukupno 124 sata direktnih TV prenosa, 195 sati specijalnih olimpijskih informacija, preko 100 sati unilateralnih prenosa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dijapazon interesovanja dokumentarnih emisija kreće se u rasponu od poljoprivrede do pionirskog doprinosa u tretmanu ekoloških tema za koje je autor tih emisija Nijaz Abadžić 1989. nagrađen Poveljom Global 500 Ujedinjenih naroda. Muzička produkcija RTSA sama po sebi predstavljala je jednu od najznačajnijih muzičkih institucija. Snažan pečat dala je razbuktala sarajevska pop i rok scena.

Početkom osamdesetih i dječiji program doživljava ekspanzivan razvoj, a uzrastao je i omladinski program koji je nastao na dinamičnoj i pomalo subverzivnoj medijskoj platformi, izvan osvještalih formi i konvencionalnog komuniciranja sa mladima. Što se tiče igranog programa, TVSA je godišnje proizvodila igranu seriju i osam pojedinačnih TV drama. U koprodukciji TV Sarajevo i TV Beograd, 1979. snimljena je TV serija “Osma ofanziva”, najveća koprodukcija u okviru JRT-a.

Raspad JRT-a

Priča o trodecenijskom djelovanju TVSA završava se samim početkom devedesetih godina prošlog vijeka, u vrijeme raspada Jugoslavije, urušavanja sistema socijalističkog samoupravljanja, snažnih nacionalnih tenzija i etničkih podjela u BiH. Raspad JRT šeme bio je prethodnica i seizmograf svih tih događanja sa tragičnim posljedicama.

Djelujući svih tih godina kao jedna od osam ravnopravnih članica sistema Jugoslovenske televizije, Televizija Sarajevo se nikada nije nosila mišlju da postane najveća, zadovoljavala se time da često bude – najbolja!

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Autor je bivši glavni urednik Televizije Sarajevo