Šta donosi FAR festival: Razgovor s ljudima od čijih priča zastaje dah

Iz serijala “Women make film” Marka Cousinsa
Udruženje Kontakt organizator je drugog Female Art Rising festivala, koji počinje danas u Sarajevu. Kao i prethodne godine, FAR festival donosi filmske projekcije, razgovore te masterclass sesije sa etabliranim imenima iz oblasti filma, teatra, književnosti, mode i dizajna.
- Festival će biti otvoren projekcijom prve epizode filmskog serijala “Women make film” reditelja Marka Cousinsa. Istraživao je i radio osam godina da bi napravio opsežan omaž poznatim, ali i mnogim izbrisanim ženama koje stvaraju ili su stvarale filmove širom svijeta, kaže Narcisa Cvitanović, osnivačica i direktorica festivala.
- Ipak, taj film sastavljen iz 40 poglavlja i 14 epizoda, nisu tek biografske crtice filmskih autorica i radnica, predstavlja posve nov uvid u filmski jezik, strukturu, žanrove i teme rediteljica o kojima u zvaničnom filmskom kanonu postoji malo ili nimalo informacija, dodaje Cvitanović.
Ovogodišnji FAR donosi i predstavu studenata i studentica u klasi profesorice Jasne Đuričić na Akademiji umetnosti u Novom Sadu pod nazivom “Niko nas nikada nije pitao”. Radi se o kolažu devet istinitih priča o ljudima koji su bili primorani napustiti domove i krenuti u nepoznato kako bi preživjeli i pronašli svoje mjesto u prečesto neprijateljski nastrojenom svijetu.
Jedna od priča u predstavi prati sudbinu Doaae al-Zamel, hrabre Sirijke koja je, iako nikad nije naučila plivati, preživjela brodolom izbjegličkog broda na putu od Egipta ka Grčkoj. Ona je jedna od jedanaest preživjelih, od ukupno 500 putnika/ica. I ne samo da je preživjela, Doaa je zadužila svijet svojom hrabrošću jer je pokušala da spasi dvije nepoznate djevojčice, od kojih je jedna preživjela.
Al-Zamel živi u Švedskoj i angažirana je kao aktivistica za ljudska prava. Razgovor s njom zakazan je za 28. april u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti s početkom u 12 sati. Drugo izdanje FAR-a najavljuje razgovor i s književnicom Rumenom Bužarovskom koji će voditi prošlogodišnja učesnica Lana Bastašić.
Treći festivalski segment, kao i prošle godine, čine masterclass sesije sa stručnjakinjama/cima u različitim oblastima umjetnosti i kulture. Emina Pašić održat će masterclass mladim umjetnicima/cama kako bi mogle prepoznati prilike za finansiranje i uspješno sarađivati s donatorima. Smatra da je to vještina koju svi mladi trebaju znati, itekako im može biti korisna.
- Prije svega, želim da tokom masterclassa dam mladim polaznicima/cama smjernice o tome kako predstaviti svoje radove i komunicirati sa potencijalnim finansijerima, naglasila je Pašić.
Drugi FAR donosi i masterclass sesije s modnom dizajnericom Enom Dujmović te filmskim montažerom Vladimirom Gojunom.
- Zbog fizičkog ograničenja prostora, za programe koji će biti održani u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH te SPKD-u Prosvjeta potrebna je registracija putem naše web stranice, istakla je portparolka festivala Lejla Kalamujić.