Savršeni rezime vlastitog postojanja

Vojnik koji je govorio "Ne pucaj"/

Vojnik koji je govorio "Ne pucaj"/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odakle i od koga je potekla ideja o izložbi koja je upravo otvorena u Historijskom muzeju BiH?

- Udruženje Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu - Jovan Divjak iniciralo je saradnju sa Historijskim muzejom Bosne i Hercegovine, a povod je bio obilježavanje 30 godina od osnivanja Udruženja. Možda bi naš tim, zbog velikog poštovanja prema djelu Jovana Divjaka, sačekao još neko vrijeme sa prvom muzealizacijom - ali, inspirisani povjerenjem i podrškom koju smo dobili od Udruženja, potrudili smo se da izložba ipak ugleda svjetlo dana u aprilu 2024.

image

Čovjek bogate biografije i neponovljivog šarma/Nisad Selimović/

Čovjek bogate biografije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

U proces pripreme izložbe su se uključili i prijatelji Udruženja i Jovana Divjaka, koji su pomogli da materijaliziramo ideju. Dugujemo veliku zahvalnost za dizajn i oblikovanje prostora Bojanu i Dadi Hadžihalilović, kao i Almiru Kurtu.

Zanimljivo mi je da je cijeli segment posvećen oproštajnom pismu - možete li mi reći nešto više o tome? Zašto je to pismo zanimljivo jednom historičaru, muzeologu?

- Priznajem da sam provela sate i dane u pokušaju da rezimiram građu i materijale koje smo istraživali kako bi nastao narativ izložbe. Jovan Divjak je čovjek bogate biografije i neponovljivog šarma: kako te dvije važne stavke zadržati u kustoskom tekstu? Teško.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Izložba u Historijskom muzeju BiH/

Stoga je naš tim pristupio ovom važnom poduhvatu računajući na elokventnost čovjeka o kojem govorimo: Jovan Divjak je sam kurirao postavku o svom životu! Iskoristili smo dijelove njegovog oproštajnog pisma, koje je posložio u savršeno izmjerene rezimee vlastitog postojanja na ovom svijetu. Te zaokružene cjeline - priču iz prvog lica - obogatili smo fotografijama iz porodičnog arhiva i arhiva Udruženja Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu.

Još jedna stvar je zanimljiva, a to je ovaj vremenski diskurs. Koliko je uobičajeno da se ovako rano, kako tamo piše, iščitavaju život i djelo čovjeka koji nas je tako skoro napustio?

- Dobro ste primijetili da je vremenski paradoks bio najteži izazov rada na ovoj postavci. Naime, pravimo je u trenutku koji možda nije dovoljno distanciran od ličnosti koju tematizira, a ujedno, postojeća distanca već sada otežava potpuno razumijevanje svih procesa i pojava koje su utjecale na vojničku karijeru, humanitarne napore i moralne vrijednosti koje su oblikovale karakter Jovana Divjaka.

Izazov smo prevazišli korištenjem narativa u prvom licu i izgradnjom muzeološke osnove, koja će, nadamo se, poslužiti kao platforma za dijalog i buduća istraživanja. Možda je važno spomenuti da u dosadašnjoj muzeološkoj praksi nisam imala iskustva u pripremama biografskih izložbi. Voljela bih da ova izložba bude prvi korak u pokušaju da predstavimo priče o još nekoliko velikana koji su u posljednjih nekoliko godina preminuli, a koji su svojim doprinosom unaprijedili bosanskohercegovačko društvo. Danas je, čini mi se, važnije nego ikada govoriti o takvim ljudima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mnogi su se pitali, ali nisu našli odgovor - možda izložba pomogne u tome: kako je jedan vojnik, čiji poziv smatramo ozbiljnim i ne baš humanitarnim, pola svog vijeka proveo u pomaganju u obrazovanju djece? Da li se to moglo jasno razlučiti tokom istraživanja i priprema za izložbu?

- Vojnik koji je govorio “Ne pucaj”. Potrudili smo se da kroz izložbu ponudimo publici dovoljno građe i narativa iz prvog lica, koji bi mogao objasniti specifičan splet okolnosti pod kojima se oblikuje svjetonazor Jovana Divjaka.

image

Vojnik koji je govorio "Ne pucaj"/Nisad Selimović/

Borac za pravdu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

Izložba ne nudi isključiva objašnjenja, već ostavlja mogućnost istraživanja u skladu sa interesovanjima publike.

Mene je, recimo, zanimalo zbog čega je Jovan Divjak pridavao toliko pažnje kulturi. Većina kulturnih djelatnika se prisjeća Divjaka kao dragog gosta muzejskih izložbi, onog koji nas ohrabri i utješi kada je to potrebno. Odakle potreba jednog vojnika za umjetnošću i kulturom?

- Bojim se da će nam trebati previše redova u Oslobođenju da odgovorim na to kompleksno pitanje, pa bih umjesto loših pozitivističkih obrazloženja, prije pozvala publiku da istraži prvu muzejsku postavku o Jovanu Divjaku, ličnosti koja se istaknula kao vojni lider, humanitarac i borac za pravdu.