Promocija časopisa "Radovi" na FFUNSA: Zanimljive teme iz historije dostupne svima

Foto/ Kolaž: Andrej Bjeloš














Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu danas je održana promocija desetog i jedanaestog broja časopisa Radovi Filozofskog fakulteta u Sarajevu (Historija, Historija umjetnosti, Arheologija). Ovaj ugledni bosanskohercegovački časopis nastavlja tradiciju stručne periodike iz oblasti historije, a njegovo izdavanje dio je redovnih aktivnosti Centra za historijska istraživanja (CeHiS).
Promocija je održana u malom amfiteatru Filozofskog fakulteta, a prisutnima su se obratili promotori: prof. dr. Edita Vučić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, dr. Hana Younis iz Instituta za historiju UNSA te prof. dr. Amir Duranović s Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu. U ime izdavača i redakcije govorili su i prodekanesa za NIR i MAS doc. dr. Minka Džanko, glavna i odgovorna urednica prof. dr. Amra Šačić Beća te sekretar redakcije dr. Minela Radušić.
Govoreći o značaju časopisa, prof. dr. Amra Šačić Beća istakla je:
„Ovaj časopis je jedan od najznačajnijih iz oblasti historiografije u Bosni i Hercegovini i stremi ka tome da bude jedan od najprepoznatljivijih u široj regiji. U njemu radove objavljuju najeminentniji domaći i regionalni stručnjaci. U ovom broju časopisa imamo radove autora iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Mađarske.“
Dodala je i da su teme najnovijih brojeva posebno zanimljive jer se ne bave isključivo političkom i vojnom historijom:
„Sadržaj ova dva broja koja promovišemo je jako zanimljiv zato što promovišu teme koje nisu klasično historiografske, nisu teme koje se bave političkom i vojnom historijom već su teme koje se bave recimo humanitarnim radom u Drugom svjetskom ratu, seksualnosti žena u Rimu, potom pitanjima iz antičkih izvora, potom djetinjstvom u antičkom dobu i slično.“
Prof. dr. Amir Duranović naglasio je međunarodni ugled časopisa te njegovu ulogu u promociji naučnoistraživačkog rada:
„Časopis je naš prozor u historiografski svijet, na način da ono što mi istražujemo u svojim projektima i individualnim istraživanjima prezentiramo prije svega naučnoj javnosti koja je časopis prepoznala kao ozbiljno štivo što se vidi iz prethodnih nekoliko brojeva koliko časopis u kontinuitetu izlazi jer je čitalačka publika skupa sa autorima koji nam svoje te svoje nude za objavljivanje izišla iz užeg okvira bh. historiografske scene. Kao autori, kao recenzenti pojavljuju se kolege iz regiona i to pokazuje da je časopis izgradio određenu vrstu prepoznatljivosti. Treća dimenzija ovog časopisa, po mom sudu, je što je on otvoren za naše mlade kolege, naše studente.“
Printano izdanje časopisa dostupno je u svim bibliotekama u BiH, dok se digitalno izdanje može besplatno preuzeti putem ovog linka.