Novi grafički roman Marjane Satrapi stigao u BiH: "Sitan vez" donosi zabranjene priče iz Irana

Grafički roman "Sitan Vez"/
Grafički roman "Sitan vez"
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Marjane Satrapi, autorka međunarodno priznatog “Persepolisa”, u grafičkom romanu “Sitan vez” (Broderies) donosi humorističan i dirljiv portret života žena u Iranu. Ovaj grafički roman iz 2003. godine smješten je u privatnost jedne popodnevne čajanke, gdje se žene različitih generacija okupljaju kako bi podijelile priče o ljubavi, braku, seksualnosti i društvenim normama. Kroz anegdote koje su istovremeno duhovite, dirljive i ponekad šokantne, Satrapi razotkriva složenost ženskog iskustva u patrijarhalnom društvu.

- Radnja stripa je smještena u intimnu atmosferu doma Satrapine bake, gdje se nakon ručka žene povlače dok muškarci odmaraju. Njihovi razgovori postaju platforma za razmjenu iskustava koja su često skrivena iza zidova privatnog života. Priče uključuju teme poput dogovorenih brakova, očekivanja čednosti, nevjere, gubitka i rekonstrukcije himena – prakse koja simbolizuje pritisak na žene da ispune društvene norme. Jedan od centralnih elemenata stripa je kontrast između različitih generacija. Dok starije žene pokazuju snalažljivost i pragmatičnost u suočavanju s ograničenjima, mlađe žene donose novu energiju i želju za promjenama. Humor igra ključnu ulogu u ovim pričama, pružajući čitateljima lakši pristup teškim temama, ali istovremeno naglašavajući duboke kontradikcije u životima likova, saopšteno je iz Agarthi Comicsa.

Kao i u “Persepolisu”, kako se dalje navodi, Satrapi koristi crno-bijeli crtež koji je minimalističan, ali izražajan.

- Fokus je na likovima i njihovim emocijama, dok jednostavni detalji poput šolja čaja ili teksture tapeta doprinose atmosferi pripovijedanja. Ovaj stil omogućava da priče ostanu u prvom planu, a crtež postaje vizualni ekvivalent razgovora – intiman i nepretenciozan. Iako je “Sitan vez” duboko ukorijenjen u iranskom kontekstu, njegove teme su univerzalne. Satrapi istražuje pitanja identiteta, društvenih pritisaka i intimnosti, čineći ovaj grafički roman relevantnim za čitatelje iz različitih kultura. Kroz duhovitost i iskrenost, autorica slavi solidarnost među ženama, pokazujući njihovu otpornost i kreativnost u suočavanju s ograničenjima, ističe se.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Humor igra ključnu ulogu u ovim pričama, pružajući čitateljima lakši pristup teškim temama, ali istovremeno naglašavajući duboke kontradikcije u životima likova

Marjane Satrapi rođena je 1969. godine u Teheranu, gdje je odrasla u progresivnoj porodici koja je cijenila obrazovanje i slobodu mišljenja. Njena iskustva iz perioda Islamske revolucije oblikovala su njen rad, a emigracija u Francusku 1994. godine otvorila joj je vrata za međunarodnu karijeru. Satrapi je kroz svoje stripove i filmove poput “Persepolis” i “Piletina sa šljivama” donijela jedinstven glas u svjetskoj književnosti, povezujući autobiografske elemente s univerzalnim temama slobode i identiteta.

- “Broderies” je snažno djelo koje kombinira humor i introspektivnost kako bi ispričalo priče koje su često nevidljive u dominantnim narativima. Njegova emotivna dubina i jednostavna prezentacija čine ga nezaobilaznim štivom za ljubitelje grafičkih romana i feminističke literature, naglašavaju iz Agarthi Comicsa.

Ovo izdanje objavljeno je u sklopu projekta Kreativna Evropa.