Njegove knjige su obavezna lektira: Ovaj pisac nosio je rane koje niko nije vidio, završio je tragično

Ernest Hemingway, američki književnik i novinar, smatra se jednim od najvažnijih pisaca prošlog stoljeća. Njegov karakteristični minimalistički stil, poznat kao "tehnika ledenog brijega", imao je snažan utjecaj na savremenu književnost. Rođen je 21. jula 1899. godine u Oak Parku, u saveznoj američkoj državi Illinois, a živio je život ispunjen ratovima, putovanjima i ličnim borbama, koje su ostavile trag u njegovim djelima.
Rani život i početak karijere
Odrastao je u konzervativnoj porodici, a djetinjstvo mu je obilježio boravak u prirodi – otac ga je učio lovu i pecanju. Kada je 1917. godine SAD ušla u Prvi svjetski rat, pokušao se prijaviti kao dobrovoljac, ali je odbijen zbog slabog vida. Ipak, Crveni križ mu je omogućio da ode u Italiju, gdje je vozio kamione s hranom i cigaretama za italijanske vojnike. Tu je teško ranjen i ubrzo se vratio kući.
Po povratku je pisao za Toronto Star, preselio se u Chicago i upoznao Hadley Richardson, svoju prvu suprugu. Ubrzo je preselio u Pariz, gdje se povezivao s tadašnjim modernističkim piscima. Tamo je nastao njegov prvi uspješni roman Sunce se rađa, a zatim i Zbogom oružje, Za kim zvono zvoni i Starac i more.
Porodični život i lične borbe
U Španiji, gdje je pratio borbe bikova, upoznao je Pauline Pfeiffer s kojom je započeo vezu i nakon razvoda oženio se njom. Tokom tog perioda saznao je za samoubistvo svog oca, što ga je duboko pogodilo. Kasnije se vratio u SAD i provodio vrijeme u lovu i pisanju.
Kasnije godine donose nova putovanja i burne odnose. U Španiji je upoznao Marthu Gellhorn, s kojom se vjenčao i tokom Drugog svjetskog rata izvještavao s ratišta. Bio je prisutan pri savezničkom iskrcavanju u Normandiji i ulasku u oslobođeni Pariz. Brak s Gellhorn završio je razvodom, kao i prethodna dva.
Nesreće, priznanja i kraj
Godine 1954. tokom boravka u Africi doživio je dvije avionske nesreće u samo nekoliko dana. U jednoj je zadobio ozbiljne povrede, uključujući opekotine i povrede glave. Uprkos tome, nastavio je putovanja, ali je sve češće imao zdravstvene i psihičke poteškoće.
Za roman Starac i more dobio je Pulitzerovu nagradu 1953. godine, a godinu dana kasnije i Nobelovu nagradu za književnost. Njegov život, ispunjen slavom, avanturama i tragedijama, završio je 2. jula 1961. godine kada je počinio samoubistvo u svom domu u Idahu.