Nacionalpolitika u svome sjaju: Niko nije prstom mrdnuo da riješi probleme NUB-a
Tada je Schmidt Vijeću ministara dao rok od 60 dana da Parlamentu BiH uputi zakonski prijedlog koji će riješiti pitanje rukovodstva i finansiranja sedam ustanova kulture od državnog značaja.
- Ovdje se radi o državnim institucijama i potrebno je da cijela država doprinese, kazao je visoki predstavnik.
Nije to naše
Danas je taj rok istekao i, gle čuda, ništa se nije desilo. Realno, teško je bilo i očekivati od naših revnih političara, podijeljenih na tri nacionalna tabora, da se dogovore o bilo čemu što ima odrednicu državno. Uostalom, samo dan nakon pomenutog obraćanja Christiana Schmidta, čelni ljudi RS-a poručili su da oni nemaju ništa s tim, jer NUB nije njihov, nego je nadležnost entiteta FBiH. Dakle, nacionalpolitika u svome sjaju.
U međuvremenu, uposlenici NUB-a iščekuju bilo kakvu vijest, a najviše nade polažu upravo u visokog predstavnika, koji u okviru svojih ovlasti može nametnuti zakon koji bi predstavljao konačno rješenje pravno-finansijskog statusa ove institucije od značaja za nauku i kulturu Bosne i Hercegovine. A nisu ni jedini - ima ih još šest.
Uposlenici NUB-a ističu da bilo kakvo rješenje osim nametanja zakona koji bi ih smjestio u državne okvire i tako obezbijedio redovno finansiranje jednostavno nije prihvatljivo. “Sve ostalo je samo puko preživljavanje”, kažu, a prelazna situacija je dovela do toga da je nekoliko članova kolektiva već otišlo trbuhom za kruhom.
- Vjerujemo da će donošenje zakona na državnom nivou osigurati dugoročnu stabilnost i omogućiti ovoj važnoj instituciji da nastavi s nesmetanim radom i doprinosom naučnoj i kulturnoj zajednici BiH, poručuju iz NUB-a.
A dok se čeka Schmidt, ministrica Jasna Duraković koja je na čelu federalnog Ministarstva obrazovanja i nauke, posjetila je NUB i pružila mu podršku. Na sastanku su razmotrena dešavanja iz proteklog perioda i planirani naredni koraci u procesu rješavanja pravno-finansijskog statusa Biblioteke.
- Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH predstavlja temelj našeg obrazovnog i kulturnog naslijeđa. Zajedničkim naporima osigurat ćemo njenu stabilnost i daljnji razvoj kako bi nastavila igrati važnu ulogu u očuvanju i širenju znanja i kulture za buduće generacije, izjavila je ministrica Duraković.
Ona je podsjetila na važnost trajnog rješavanja pravnog i finansijskog statusa kulturnih i naučnih institucija od državnog značaja, naglašavajući da je ovo prilika za osiguranje njihove dugoročne stabilnosti i unapređenje.
- Prošle godine Ministarstvo je značajnom finansijskom podrškom omogućilo nesmetan rad NUB-a BiH, osiguravši 360.107 KM za realizaciju ključnih projekata i dodatnih 516.000 KM za pokrivanje plaća i obveza prema radnicima. Ova sredstva omogućila su realizaciju vitalnih aktivnosti i očuvanje ključnih funkcija Biblioteke, istakla je Duraković.
Povremeno finansiranje
Naglasila je također da je očuvanje institucija kulture i obrazovanja zajednička odgovornost svih nadležnih organa te da će Ministarstvo nastaviti pružati podršku njihovom razvoju.
Narodna i univerzitetska biblioteka do sada se, uglavnom, finansirala iz budžeta Kantona i Federacije BiH, baš kao i sve ostale institucije kulture od državnog značaja (Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Kinoteka BiH).
Agonija o finansiranju ovih ustanova traje decenijama, baš kao i agonija cijele države koja grca u svjesnoj disfunkcionalnosti. Sve dok postoje oni sa pravom glasa koji neće, nikakve snage glasa nemaju oni koji hoće.