Delmati nas uče zajedništvu
Zemaljski muzej BiH biće domaćin izložbe “Delmati: snaga zajedništva”, koja je prethodno bila postavljena u Tomislav-Gradu. Ova zanimljiva postavka prati stvarni historijski put Delmata od Delminija (Tomislav-Grada), njihovog glavnog središta, do Salone na obali Jadranskog mora (današnji Solin), a u Sarajevo stiže kroz saradnju sa Muzejom Cetinske krajine iz Sinja.
Tunika delmatika
Izložba će biti otvorena u srijedu, 14. avgusta, u 20 sati, uz govore autora izložbe i predstavnika institucija koje su finansirale ovaj projekt, ali i umjetnički performans glumaca i studenata Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu (Antonija Julija Blaće, Saša Krmpotić, Fran Sakač i Haris Bidžan), te muzičku tačku izvođača Petra Radovića i Radagasta, autora kompozicije koja je i sastavni dio same izložbe. Svi akteri performansa nosit će savremenu adaptaciju najpoznatijeg delmatskog odjevnog predmeta - tuniku delmatiku i prezentacijski nakit izrađen po uzoru na originalni delmatski.
- “Snaga zajedništva”, naznačena u samom imenu, označava nesalomljivost Delmata, kojima Rimljani nisu uspjeli u potpunosti ugušiti duh, kao i zajednički kulturni identitet cijelog jednog većeg prostora od onoga koji danas nazivamo Dalmacijom. Izložba uključuje brojne arheološke predmete, multimedijalne prezentacije poput rekonstrukcija i virtualne stvarnosti, kao i edukativne sadržaje, koji će posjetiocima pružiti uvid u život i običaje Delmata, njihovu umjetnost, religiju i svakodnevicu, ističu organizatori i dodaju da je za vrijeme gostovanja uspostavljena i saradnja sa Sarajevo Film Festivalom.
- U kontekstu snage zajedništva, najprije u kulturnom i umjetničkom radu, ostvarena je i suradnja sa SFF-om i pratećim mu Festivalom u Centru, gdje će od 16. do 23. augusta u Radićevoj ulici biti predstavljen promotivni dio naše izložbe. Također, na Festivalu u Centru u subotu, 17. augusta, u 19.30 bit će izveden performans za svu publiku koja ga propusti na samome otvorenju izložbe, naglašavaju iz Muzeja Cetinske krajine.
Borba za egzistenciju
- Značaj izložbe i pratećih programa nije samo arheološke ili umjetničke prirode - oni su edukatori o minulim vremenima i oblikovanju identiteta koji je neupitno vezan za krajobraz u kojemu se živi i čije se karakteristike prenose generacijama; o vječnom otporu naših naroda u borbi za egzistenciju i očuvanje, ali i o važnosti zajedništva za bolji i ugodniji život, poručili su organizatori.
- Pripovijedajući priču o delmatskom plemenu, pripovijeda se i slična sudbina brojnih naroda ovoga prostora, a izložba je dokaz kako jedino međunarodna i međuinstitucionalna suradnja može spojiti mozaik identiteta koji dijelimo, popuniti nedostatke i premostiti prepreke stvorene na našim prostorima te tako kreirati nove narative koji svoje uporište imaju u snazi zajedništva, zaključuju gosti iz Sinja.