Amerikancima smetaju Orwell, Atwood, Ana Frank: Liste zabranjenih knjiga sve veće, spremaju se tužbe

David Holland Bookshelf/Pinterest
Foto: Pinterest
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najveće izdavačke kuće u Sjedinjenim Američkim Državama – Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins, Macmillan, Simon & Schuster i Sourcebooks – podnijele su kolektivnu tužbu protiv američke savezne države Idaho zbog zakona koji ograničava dostupnost pojedinih knjiga mladima. U tužbi im se pridružuju i tri autora, jedna javna biblioteka, organizacija Authors Guild, učitelj, dva učenika i dva roditelja.

Sporni zakon HB 710, koji je donesen u julu prošle godine, zabranjuje mladima ispod 18 godina pristup knjigama koje se procjenjuju kao „štetne za maloljetnike“, a koje, između ostalog, sadrže prikaze „seksualnog ponašanja“. Zakon se odnosi na školske i javne biblioteke, a pod prijetnjom tužbi i finansijskih sankcija, brojne biblioteke su počele preventivno uklanjati naslove s polica – uključujući klasike i bestselere.

Advokati tužitelja tvrde kako je zakon nejasan, pravno upitan i opasno široko formulisan. "Ova vrsta autocenzure direktan je udar na slobode koje štiti Prvi amandman američkog Ustava", poručio je Michael Grygiel s Pravnog fakulteta Cornell, koji zastupa tužitelje.

Prema zakonodavnoj formulaciji, bibliotekari bi trebali samostalno procijeniti da li bi se neko mogao uvrijediti sadržajem knjige, te da li on potpada pod zakonsku definiciju „štetnog materijala“. U slučaju pogrešne procjene, bibliotekari bi se mogli suočiti s tužbama.

Kao odgovor na prijetnje, neke biblioteke odlučile su u potpunosti ukloniti knjige iz svojih fondova ili ograničiti pristup čitavim prostorima isključivo odraslima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovo je treća tužba ovakvog tipa na državnom nivou – nakon sličnih slučajeva u Floridi i Iowi. Zakon Idaha, tvrde tužitelji, ide i dalje jer uključuje i uklanjanje klasičnih naslova iz javnih biblioteka. Među knjigama koje su uklonjene ili cenzurisane su i djela poput „Dnevnika Ane Frank“, Orwellove „1984.“, „Ubiti pticu rugalicu“ Harper Lee, „Lovca u žitu“ J.D. Salingera, „Uliksa“ Jamesa Joycea, ali i naslovi savremenih autora poput „Sluškinjine priče“ Margaret Atwood, „Med i mlijeko“ Rupi Kaur i „Igre prijestolja“ Georgea R. R. Martina.

Prema izvještaju organizacije PEN America, u školskoj godini 2023/2024. zabilježeno je više od 10.000 zabrana knjiga koje su pogodile više od 4.000 jedinstvenih naslova. Oko 45% zabrana dogodilo se u Floridi, a 36% u Iowi. Među najčešće zabranjenim knjigama su one koje sadrže LGBTQ+ likove, rasne manjine, ili se bave osjetljivim temama poput seksualnog nasilja, samoubistva, depresije i zloupotrebe droga.

Najzabranjivaniji naslov je roman „Devetnaest minuta“ autorice Jodi Picoult, koji tematizira pucnjavu u školi i posljedice koje takva tragedija ostavlja na društvo.

„SAD ima pravo postavljati zakone, ali kada zakon postane sredstvo cenzure i zastrašivanja, onda je riječ o direktnom napadu na slobodu govora“, poručuju tužitelji. U međuvremenu, dok traje pravna bitka, biblioteke širom Idaha biraju između finansijskog opstanka i intelektualne slobode.