Na današnji dan: SFOR je na Palama uhapsio Momčila Krajišnika

epa08669665 (FILE) - The former speaker of the Bosnian Serb parliament Momcilo Krajisnik (R) enters the courtroom for his appeals verdict at the courtroom of the U.N. Yugoslav war crimes tribunal in the Hague, Netherlands, 17 March 2009 (reissued 15 September 2020). University Clinical Centre in Banja Luka, Bosnia Herzegovina said 15 September 2020 Momcilo Krajisnik, a Bosnian Serb political leader, has died of infection with the novel coronavirus at the clinic in Banja Luka, Bosnia Herzegovina. Krajisnik was found guilty in 2006 of committing crimes against humanity during the Bosnian War by the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) and was sentenced to 20 years' imprisonment. He was 01 September 2013 granted early release after serving two thirds of the sentence. EPA/BAS CZERWINSKI/POOL/Bas Czerwinski/Pool

Momčilo Krajišnik/EPA

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1897. U Beču je umro čuveni njemački kompozitor i pijanista Johanes Brams, autor brojnih simfonija, klavirskih koncerata, horskih i solo pjesama. Svjetsku slavu donijelo mu je djelo “Njemački rekvijem”, napisano 1868. godine.

1922. Josif Visarionovič Staljin izabran za generalnog sekretara Komunističke partije Rusije.

Marlon Brando/

Marlon Brando

1924. U Omahi rođen američki glumac Marlon Brando. Dobio je Oscar za glavnu ulogu u filmu “Na dokovima New Yorka”. Odbio je 1973. da primi Oscar za glavnu ulogu u filmu “Kum” zbog vladinog odnosa prema Indijancima.

Helmut Kohl/

Helmut Kohl

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1930. U Ludwigshafenu rođen njemački državnik Helmut Kohl, kancelar Zapadne Njemačke od 1982. i prvi kancelar Njemačke poslije ujedinjenja Zapadne i Istočne Njemačke 1990. Na tom položaju je ostao 16 godina, do izbornog poraza 1998.

1941. U Vogošći kod Sarajeva rođena Jasmina Musabegović, bh. književnica.

1948. Predsjednik SAD-a Harry Truman potpisao je Marshallov plan ekonomske pomoći poslijeratnoj Evropi.

Eddie Murphy/

Eddie Murphy

1961. U Brooklynu u New Yorku rođen Eddie Murphy, američki filmski glumac i komičar. Ulogom policajca sa Beverly Hillsa 1984. u ovoj urnebesnoj komediji zadobija popularnost koja i u narednim ostvarenjima traje do danas.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1975. Ruski velemajstor Anatolij Karpov postao je svjetski prvak u šahu, pošto je dotadašnji prvak, američki velemajstor Robert Boby Fischer odbio da brani titulu.

1979. U Pakistanu pogubljen bivši predsjednik vlade Zulfikar Ali Buto, koji je zbačen s vlasti vojnim udarom 1977.

1986. IBM predstavio PC Convertible, prvi prenosni računar.

1991. Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija izglasao je rezoluciju o prekidu vatre u Zalivskom ratu, naložio razmještanje mirovnih snaga u regionu i zatražio od Iraka da uništi oružje za masovno razaranje.

1992. Počela bitka za Kuprešku visoravan između HVO-a i JNA potpomognuta srpskim dobrovoljcima i Vojskom RS-a. Do 10. aprila tenkovske jedinice JNA i brojnija pješadija srpskih snaga od 6.000 vojnika nadjačale su postrojbe HVO-a od 3.000 vojnika i potisnule ih prema Šujici i Cincar planini i tako ovladale Kupreškom visoravni.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1992. Pred kasarnom Mostarski bataljon eksplodirao je kamion cisterna napunjen eksplozivom, što označava početak rata u Mostaru, koji je više od mjesec bio izložen teroru rezervista JNA iz Crne Gore. Paravojne formacije Arkanovi tigrovi upali su u Bijeljinu i počeli progon Bošnjaka i Hrvata u ovom gradu.

1996. U avionskoj nesreći kod dubrovačkog aerodroma Čilipi poginuli su ministar trgovine SAD-a Ronald Brown i 35 članova njegove pratnje i posade.

1999. Avioni NATO-a bombardovali su centar Beograda, prvi put od početka vazdušnih napada na SR Jugoslaviju 24. marta. Pogođene su zgrade republičkog i saveznog ministarstva unutrašnjih poslova. U Novom Sadu srušen je drugi most na Dunavu.

2000. Pripadnici SFOR-a uhapsili su na Palama jednog od ratnih lidera i visokog funkcionera bosanskih Srba Momčila Krajišnika i predali ga Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu. Osuđen je na 20 godina zatvora.

2008. Haški tribunal oslobodio je bivšeg vođu OVK-a Ramuša Haradinaja, potom premijera Kosova i suoptuženog Idriza Baljaja, krivice za ratne zločine nad Srbima, Romima i Albancima u okolini Dečana 1998, a trećeoptuženi Ljah Brahimaj osuđen je na šest godina zatvora zbog okrutnog postupanja i mučenja zatvorenika.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2016. Panamska dokumenta, koja su procurila iz advokatske tvrtke Mossack Fonseca, otkrila su podatke o poslovanju 214.488 offshore kompanija u svijetu.