Na današnji dan: SFOR je na Palama uhapsio Momčila Krajišnika

Momčilo Krajišnik/EPA
1897. U Beču je umro čuveni njemački kompozitor i pijanista Johanes Brams, autor brojnih simfonija, klavirskih koncerata, horskih i solo pjesama. Svjetsku slavu donijelo mu je djelo “Njemački rekvijem”, napisano 1868. godine.
1922. Josif Visarionovič Staljin izabran za generalnog sekretara Komunističke partije Rusije.
1924. U Omahi rođen američki glumac Marlon Brando. Dobio je Oscar za glavnu ulogu u filmu “Na dokovima New Yorka”. Odbio je 1973. da primi Oscar za glavnu ulogu u filmu “Kum” zbog vladinog odnosa prema Indijancima.
1930. U Ludwigshafenu rođen njemački državnik Helmut Kohl, kancelar Zapadne Njemačke od 1982. i prvi kancelar Njemačke poslije ujedinjenja Zapadne i Istočne Njemačke 1990. Na tom položaju je ostao 16 godina, do izbornog poraza 1998.
1941. U Vogošći kod Sarajeva rođena Jasmina Musabegović, bh. književnica.
1948. Predsjednik SAD-a Harry Truman potpisao je Marshallov plan ekonomske pomoći poslijeratnoj Evropi.
1961. U Brooklynu u New Yorku rođen Eddie Murphy, američki filmski glumac i komičar. Ulogom policajca sa Beverly Hillsa 1984. u ovoj urnebesnoj komediji zadobija popularnost koja i u narednim ostvarenjima traje do danas.
1975. Ruski velemajstor Anatolij Karpov postao je svjetski prvak u šahu, pošto je dotadašnji prvak, američki velemajstor Robert Boby Fischer odbio da brani titulu.
1979. U Pakistanu pogubljen bivši predsjednik vlade Zulfikar Ali Buto, koji je zbačen s vlasti vojnim udarom 1977.
1986. IBM predstavio PC Convertible, prvi prenosni računar.
1991. Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija izglasao je rezoluciju o prekidu vatre u Zalivskom ratu, naložio razmještanje mirovnih snaga u regionu i zatražio od Iraka da uništi oružje za masovno razaranje.
1992. Počela bitka za Kuprešku visoravan između HVO-a i JNA potpomognuta srpskim dobrovoljcima i Vojskom RS-a. Do 10. aprila tenkovske jedinice JNA i brojnija pješadija srpskih snaga od 6.000 vojnika nadjačale su postrojbe HVO-a od 3.000 vojnika i potisnule ih prema Šujici i Cincar planini i tako ovladale Kupreškom visoravni.
1992. Pred kasarnom Mostarski bataljon eksplodirao je kamion cisterna napunjen eksplozivom, što označava početak rata u Mostaru, koji je više od mjesec bio izložen teroru rezervista JNA iz Crne Gore. Paravojne formacije Arkanovi tigrovi upali su u Bijeljinu i počeli progon Bošnjaka i Hrvata u ovom gradu.
1996. U avionskoj nesreći kod dubrovačkog aerodroma Čilipi poginuli su ministar trgovine SAD-a Ronald Brown i 35 članova njegove pratnje i posade.
1999. Avioni NATO-a bombardovali su centar Beograda, prvi put od početka vazdušnih napada na SR Jugoslaviju 24. marta. Pogođene su zgrade republičkog i saveznog ministarstva unutrašnjih poslova. U Novom Sadu srušen je drugi most na Dunavu.
2000. Pripadnici SFOR-a uhapsili su na Palama jednog od ratnih lidera i visokog funkcionera bosanskih Srba Momčila Krajišnika i predali ga Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu. Osuđen je na 20 godina zatvora.
2008. Haški tribunal oslobodio je bivšeg vođu OVK-a Ramuša Haradinaja, potom premijera Kosova i suoptuženog Idriza Baljaja, krivice za ratne zločine nad Srbima, Romima i Albancima u okolini Dečana 1998, a trećeoptuženi Ljah Brahimaj osuđen je na šest godina zatvora zbog okrutnog postupanja i mučenja zatvorenika.
2016. Panamska dokumenta, koja su procurila iz advokatske tvrtke Mossack Fonseca, otkrila su podatke o poslovanju 214.488 offshore kompanija u svijetu.