Na današnji dan: Proglašeno ratno stanje u BiH, izgorjeli neboderi Oslobođenja

Zapaljena zgrada oslobođenja/

Zapaljena zgrada Oslobođenja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1459.  Turci zauzeli utvrđeni grad Smederevo, posljednje uporište srpske srednjovjekovne države, čime je ona i formalno izgubila samostalnost i potpala pod vlast Osmanskog Carstva.

Smederevo tvrđava/

Smederevo

1597. Umro nizozemski polarni istraživač Willem Barents dok je pokušavao da nađe sjeveroistočni pomorski prolaz iz Evrope u Ameriku. Po njemu je Barencovo more na sjeveru Evrope dobilo naziv. Dijelove njegovog dnevnika je 1871. našao norveški kapetan Carlssen.

1891. Britanija i Nizozemska uspostavile su granice kolonijalnih posjeda na ostrvu Borneo.

1928. U beogradskoj skupštini srpski zastupnik Puniša Račić iz pištolja pucao je i teško ranio Stjepana Radića, a na licu mjesta ubio Pavla Radića i Đuru Basaričeka te ranio još dva hrvatska zastupnika Ivana Granđu i Ivana Pernara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1933. Umrla njemačka revolucionarka Clara Cetkin, članica međunarodnog radničkog pokreta. Organizovala je 1907. Prvu međunarodnu konferenciju žena. Na njen prijedlog 8. mart je proglašen Međunarodnim danom žena.

1944. Porazom japanske flote okončana je pomorska bitka u Filipinskom moru u Drugom svjetskom ratu.

1960. Američki bokser Floyd Patterson nokautirao je u meču u New Yorku Šveđanina Ingemara Johanssona i postao prvi bokser koji je uspio vratiti titulu svjetskog prvaka u teškoj kategoriji.

1963. SSSR i SAD dogovorili su da uspostave vruću telefonsku liniju.

1967. U Honoluluu je rođena Nicole Mary Kidman, australska glumica. Postala je poznata 1989. kada je snimila film “Dani groma” s budućim suprugom Tomom Cruiseom. Jedna je od najpoznatijih glumica današnjice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
CANNES, FRANCE - MAY 24: Actress Nicole Kidman attends the "The Paperboy" premiere during the 65th Annual Cannes Film Festival at Palais des Festivals on May 24, 2012 in Cannes, France. (Photo by Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)/Vittorio Zunino Celotto

Nicole Kidman

1991. Parlament Njemačke je tijesnom većinom izglasao premještanje glavnog grada iz Bonna, koji je bio glavni grad zapadne Njemačke, u Berlin. Istočna i zapadna Njemačka ujedinile su se u oktobru 1990. godine.

Brandenburška kapija/

Berlin

1992. Lideri Češke i Slovačke Vaclav Klaus i Vladimir Mečiar postigli dogovor o razdvajanju Čehoslovačke u dvije države - Češku i Slovačku.

1992. Predsjedništvo BiH proglasilo je ratno stanje, objavilo opštu mobilizaciju i uvelo radnu obavezu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1992. Poslovni neboderi Oslobođenja u Sarajevu izgorjeli su u požaru nakon granatiranja artiljerijskim i raketnim projektilima Vojske RS-a.

2000. Francuski sud oslobodio je optužbi njemačkog doktora Hansa Müncha (89), koji je radio u laboratoriji u logoru Auschwitz, uz obrazloženje da je isuviše star za suđenje. Oslobađajuću presudu protiv njega donio je 1946/1947. sud u Krakowu u Poljskoj, gdje je uhapšen poslije rata, a potom pušten na slobodu.

2001. Peruanski sud osudio je Amerikanku Lori Berenson na 20 godina zatvora za saradnju s ljevičarskom gerilom u brzo ugušenoj pobuni za svrgavanje peruanskog kongresa.

2001. Vođa pakistanskog vojnog režima, general Pervez Musharraf, položio je predsjedničku zakletvu, zamijenivši Muhameda Rafika Tarara, koji je na toj funkciji figurirao od vojnog udara koji je 1999. izvršio Musharraf.

2003. Predsjednik Italije Carlo Azeglio Ciampi potpisao zakon kojim je petorici italijanskih lidera omogućeno da se pri krivičnom gonjenju pozovu na imunitet. Tim potezom zaustavljeno je suđenje premijeru Silviju Berlusconiju zbog korupcije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2007. Japanskom ostrvu Iwo Jima, koje je bilo poprište krvave bitke pred kraj Drugog svjetskog rata, naziv je promijenjen u Iwo To, saopštio je japanski Institut za geografiju.

2022. Desetine ljudi poginule su u udarima gromova i klizištima koje su izazvale jake monsunske oluje u Indiji i Bangladešu. Riječ je o najgorim poplavama koje su pogodile Bangladeš od 2004.