Na današnji dan: Preminuo James Aloysius Joyce, jedan od utemeljitelja modernog romana

James Aloysius Joyce/
James Aloysius Joyce
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1691. Umro George Fox, osnivač Društva prijatelja, vjerske zajednice Kvekera. Obuzet idejom “Božijeg nadahnuća”, Fox je 1648. počeo držati javne propovijedi u kojim se zalagao za uspostavljanje rigoroznog morala u duhu starozavjetne Biblije. Stekao je brojne pristalice.

1806. Rođen pisac Jovan Sterija Popović, prvi srpski komediograf, otac srpske drame. Kao načelnik ministarstva prosvjete Srbije (od 1842) obavio je pionirski rad u organizovanju školstva, pokrenuo inicijativu za osnivanje Akademije nauka, Narodne biblioteke i Narodnog muzeja. Sterijine drame su više od 100 godina na pozorišnim repertoarima (“Laža i paralaža, “Pokondirena tikva”, “Kir Janja”, “Rodoljupci”).

1842. Prilikom povlačenja iz afganistanskog grada Kabula, britanske trupe od 9.000 vojnika masakrirane su u Kiber Pasu.

1854. Japanski šogun Tokugava potpisao je prvi trgovinski ugovor kojim su za SAD otvorene neke japanske luke. Kasnije su potpisani ugovori s Velikom Britanijom, Rusijom, Francuskom, čime je Japan prekinuo politiku izolovanosti i počeo da se uključuje u međunarodne odnose.

1898. Francuski pisac Émile Zola je pod naslovom “Optužujem” objavio u listu L’oror otvoreno pismo predsjedniku Republike u kojem je ukazao na mahinacije najviših vojnih krugova i zatražio oslobađanje kapetana Alfreda Dreyfusa, koji je na procesu 1894. osuđen na doživotnu robiju zbog navodnog odavanja vojnih tajni Njemačkoj. Dreyfus je na obnovljenom procesu oslobođen optužbi i 1906. rehabilitovan, vraćen u vojsku i unaprijeđen u čin majora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1915. U gradu Avezzano u centralnoj Italiji u zemljotresu je poginulo 30.000 ljudi.

1935. Na plebiscitu u oblasti Sar, kojom je na osnovu mandata Lige naroda upravljala Francuska, ubjedljivom većinom izglasano je pripajanje Njemačkoj.

image
James Aloysius Joyce

1941. U Zürichu umro irski pisac James Aloysius Joyce, koji je eksperimentima u narativnoj tehnici i strukturi romana i primjeni toka svijesti dao nov pravac modernoj književnosti. Jedan je od utemeljitelja modernog romana.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1977. U Parizu umro francuski režiser i scenarista Henri-Georges Clouzot, dobitnik Zlatnog lava za film “Kej Orfevr” i Zlatne palme za film “Misterija Pikaso”.

image

Henri-Georges Clouzot

1985. Prilikom pada voza u provaliju, oko 250 kilometara istočno od glavnog grada Etiopije Adis Abebe, poginulo je 428 putnika, a 370 je povrijeđeno.

1993. Na osnovu odluke njemačkog Ustavnog suda obustavljen je sudski postupak protiv bivšeg predsjednika Demokratske Republike Njemačke Ericha Honeckera. Sud je zaključio da proces protiv 80-godišnjeg Honeckera, teško oboljelog od raka, predstavlja povredu ljudskog dostojanstva. Honeker je nakon 169 dana provedenih u istražnom zatvoru emigrirao u Čile, gdje je umro u maju 1994.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2001. U zemljotresu u Salvadoru poginula je 701 osoba i 3.883 su ranjene, a 160.598 stambenih objekata je uništeno, ozbiljno oštećeno ili zatrpano zemljom.

2002. Na Kubi umro Gregorio Fuentes, kapetan broda Ernesta Hemingwaya, koji je bio inspiracija poznatom američkom piscu za roman “Starac i more”.

2002. U Beogradu u 78. godini umro književnik Antonije Isaković.

2003. Afganistan ratifikovao rimski sporazum o osnivanju Međunarodnog krivičnog suda, čime je otvoren put za ekstradicije i suđenja za ratne zločine i kršenje ljudskih prava u toj zemlji.

2012. U Beogradu umro Miljan Miljanić, bivši predsjednik Fudbalskog saveza Jugoslavije i dugogodišnji selektor državne reprezentacije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Miki Jevremović

2017. U Beogradu umro Miodrag Miki Jevremović, srpski i jugoslovenski pjevač zabavne muzike, popularan 1960-ih i 1970-ih (“Osamnaest žutih ruža”, “Ako jednom vidiš Mariju”, “S kim si sada kad je tužno vreme”, “Grkinja”, “Neka toče staro vino”)...