Na današnji dan: Kralj Aleksandar I Karađorđević uveo Šestojanuarsku diktaturu
1322. U manastiru Žiča krunisan srpski kralj Stefan Dečanski Nemanjić, sin kralja Milutina. Tokom vladavine do 1331. pobijedio je vojsku bosanskih feudalaca, Bugare kod Velbužda (1330) i osigurao prevlast nad Makedonijom. Zbacio ga je s prijestola sin Dušan.
1822. Rođen njemački arheolog Heinrich Schliemann, koji je svoje cjelokupno bogatstvo stečeno u mladosti trgovinom potrošio na arheološka istraživanja. Otkrio je 1868. Troju, koristeći se podacima iz Homerovih spjevova “Ilijada” i “Odiseja”, a potom i Mikenu, Orhomen i Itaku.
1829. Umro češki slavista Jozef Dobrovski, otac slavistike, tvorac češke gramatike i gramatike staroslovenskog jezika, glavna ličnost češkog narodnog preporoda.
1884. Umro češki svećenik, biolog i botaničar Gregor Mendel, koji je prvi došao do preciznih formulacija o prenošenju nasljednih osobina i time postavio temelje moderne genetike. Rezultate je izložio 1865. u djelu “Eksperimenti s biljnim hibridima”.
1919. Umro američki državnik Theodore Roosevelt, predsjednik SAD-a od 1901. do 1909, čija je politika stvorila svjetsku silu od do tada izolacionističke Amerike. Dužnost šefa države je preuzeo kao potpredsjednik SAD-a, poslije ubistva predsjednika Williama McKinleya 1901. Inicijator je izgradnje Panamskog kanala, a za posredovanje u rusko-japanskom ratu 1905. dobio je 1906. Nobelovu nagradu za mir.
1929. Kralj Aleksandar I Karađorđević, nakon ubistva Stjepana Radića i novonastale političke krize, ukida Vidovdanski ustav, raspušta Narodnu skupštinu, te uvodi osobnu diktaturu - Šestojanuarsku diktaturu.
1941. Predsjednik SAD-a Franklin Roosevelt je ugovorom u Kongresu definisao američki cilj o četiri slobode - slobodi govora, slobodi religije, slobodi od straha i slobodi od siromaštva.
1945. Predsjednik Nacionalnog komiteta za oslobođenje Jugoslavije i vrhovni komandant Narodnooslobodilačke vojske, maršal Josip Broz Tito i šef britanske vojne misije Fitzroy MacLean sklopili su sporazum o uspostavljanju vazduhoplovne baze kod Zadra za potrebe savezničkog vazduhoplovstva u borbi protiv njemačkih snaga.
1949. Umro američki filmski režiser Victor Fleming, koji je svjetsku slavu stekao filmom “Prohujalo sa vihorom”.
1978. U Mađarsku vraćena kruna Svetog Stefana, prvog hrišćanskog kralja Mađara, koju su odnijeli Amerikanci poslije Drugog svjetskog rata.
1993. Umro ruski baletski igrač Rudolf Hametovič Nurejev, zvijezda svjetske baletske scene. Jedan od najvećih igrača 20. vijeka zatražio je politički azil u Parizu 1961, poslije čega je počela njegova svjetska karijera.
1993. Umro američki trubač, pjevač i kompozitor John Dizzy Gillespie, jedan od najboljih trubača i improvizatora u historiji džeza. Odigrao je presudnu ulogu u stvaranju bi-bap muzike.
1995. U provinciji Šansi na sjeveru Kine poginulo najmanje 100 ljudi u eksploziji poslije sudara dva teretna voza natovarena tonama trinitrotoluola.
2004. Iran poslije 25 godina obnovio diplomatske odnose sa Egiptom.
2009. Od izraelske tenkovske granate u zgradi škole UN-a u Jabaliyi na sjeveru Gaze poginulo 40 Palestinaca koji su se tu sklonili tokom borbi između izraelske vojske i boraca Hamasa.
2014. Rumunski Vrhovni sud osudio na četiri godine zatvora bivšeg rumunskog premijera Adrijana Nastasea zbog korupcije i na tri godine zbog iznude.
2016. Sjeverna Koreja je izvela probu hidrogenske bombe, a brojne države, među kojima SAD, Rusija, Kina i Japan, osudile režim Pjongjanga. UN je uveo međunarodne sankciji toj zemlji.